Ювентус продължава с тоталната си доминация на Апенините, след като се превърна в първия клуб в историята, който печели Купата на Италия в три поредни години. Това стана факт, след като на финала на стадион "Олимпико" в Рим, "бианконерите" победиха с 2:0 Лацио.

Отборите изиграха страхотен мач във Вечния град, изпълнен с опасности и пред двете врати, но торинци успяха да реализират своите възможности, което се оказа решаващо за крайния изход. Дани Алвеш откри резултата още в 12-ата минута, а в 24-ата Леонардо Бонучи удвои преднината на шампионите. При 0:0 пък Балде Кейта уцели гредата от малък ъгъл, а след почивката пропуските се редяха един след друг.

Така Юве вдигна рекорден 12-ти трофей от турнира, а в неделя може да спечели шесто поредно скудето и трети пореден дубъл – нещо невиждано в богатата история на италианския футбол. На 3 юни в Кардиф "старата госпожа" има невероятния шанс да грабне и требъл, ако на финала в Шампионска лига победи настоящия първенец на Европа Реал Мадрид.

Първият точен удар във финала изненадващо отправи капитана на Юве в този мач Джорджо Киелини. Той напредна през центъра и стреля от дистанция, но Томас Стракоша внимаваше и улови. Лацио отговори малко по-късно чрез Балде Кейта. Сенегалецът направи чудесен индивидуален пробив, преодоля Андреа Бардзали и потърси изненадата, отправяйки шут от малък ъгъл. След него гредата се оказа пръв помощник на Нето. При ситуацията топката удари Бардзали в ръката, но главният съдия Паоло Талявенто остана безмълвен.

Сблъсъкът продължи да бъде изключително двуостър и секунди по-късно Гонсало Игуаин овладя на гърди и отправи снаряд пред пенатла, който Стракоша изби. Така се стигна до 12-ата минута, когато най-титулуваният клуб на Апенините поведе в резултата. Тогава Алекс Сандро центрира на далечната греда, където непокритият Дани Алвеш с великолепно изпълнение от въздуха матира вратаря за 1:0! Голът оряза крилата на "орлите" и 120 секунди по-късно преднината на Юве можеше да бъде удвоена. Пауло Дибала пое пред наказателното поле, нагласи си и кълбото и отправи топовен удар, който Стракоша със сетни сили изби.

В 17-ата минута Игуаин направи чудовищен пропуск. След контра като по учебник, Стракоша отново изби изстрел на Дибала, но кълбото попадна в Алвеш. Бразилецът много хитро финтира притичалия защитник и намери Ел Пипита на метър пред голлинията, но вратарят на римляните направи нова геройска намеса, този път с крак, след което защитата на Лацио с общи усилия изчисти. Торинци продължиха със смъртоносните си контри и в средата на полувремето Дибала догони дълго подаване, нахлу в наказателното поле, но в решаващия момент Сергей Милинкович-Савич изби в корнер. След неговото центриране Марио Манджукич отклони към връхлитащия Леонардо Бонучи, който с едно докосване не пощади "орлите" – 2:0!

Попадението тотално сломи римляните, докато звездите на Юве комбинираха помежду си със завидно спокойствие. След малко повече от половин час игра Лацио можеше да се върне в мача. Милинкович-Савич центрира от десния фланг, Чиро Иммобиле засече с летящ плонж, но на сантиметри от целта. В самия край на полувремето Милинкович-Савич стреля с глава, но Нето изби. 8 минути след подновяването на играта току-що появилият се на терена Фелипе Андерсон отправи чудесен изстрел, който вратарят на символичните домакини отново спаси.

Лацио продължи да създава опасност след опасност и в 57-ата минута Иммобиле засече с глава от непосредствена близост, получи се двоен рикошет в главата на Бардзали, след което Нето с една ръка изби точно пред голлинията. Двайсетина минути преди края Симоне Индзаги хвърли всичко в атака, след като смени Стефан де Врай с далеч по-офанзивния Луис Алберто. В следващите минути сблъсъкъ се успокои и четвърт час преди края Кейта засече от движение от границата на наказателното поле, но в аут. По-късно и Иммобиле шутира, но в ръцете на Нето. Минути по-късно голмайсторът на Лацио отново пропусна да се разпише, този път с глава от непосредствена близост, но при атаката е имало и засада.

До края не падна нов гол, въпреки че Игуаин изскочи сам срещу вратаря и Юве спечели Купата след 2:0 над Лацио на финала.

Ювентус - Лацио 2:0

Голмайстори: 1:0 Алвеш (12), 2:0 Бонучи (24)

Ювентус: Нето; Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини, Алекс Сандро; Клаудио Маркизио, Ринкон; Даниел Алвеш, Пауло Дибала (78-Лемина), Марио Манджукич; Гонсало Игуаин
Треньор: Макс Алегри

Лацио: Томас Стракоша; Душан Баста, Стефан де Фрай (69-Алберто), Бащош (53-Андерсон), Уолъс, Сенад Лулич, Лукас Билия, Сергей Милинкович-Савич, Марко Пароло (21-Раду), Черо Имобиле, Балде Кейта
Треньор: Симоне Индзаги

Рим, ст.: "Олимпико"
Съдия: Паоло Талявенто
Жълти картони: Алвеш (Ювентус)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/BYJ3md8KLDU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>