Лудогорец днес приема френския шампион ПСЖ в двубой от груповата фаза на шампионската лига. Разградчани могат да продължат традицията да правят родината ни некомфортна дестинация за галските тимове. В 14 мача до момента, нашите представители в евротурнирите са записали 7 домакински успеха, при 4 равенства (в три от тях те изпуснаха победата), и три загуби. Парижани са четвъртият първенец на Франция идвал у нас след Монако (1982/83), Сент Етиен (1976/77) и Марсилия (1989/90). Днес те ще се завърнат там, откъдето започнаха участието си в турнирите на стария континент в София. А Лудогорец е седмият роден тим, който ще мери сили с французи. „Тема Спорт“ ви представя всичките сблъсъци в България.

СЕЗОН 1966/67, КНК, 1/8-ФИНАЛ, РЕВАНШ
30 ноември 1966 г.
СЛАВИЯ – СТРАСБУРГ 2:0
1:0 Ст. Вражев 41, 2:0 М. Мишев 49

Белите, водени от треньора Добромир Ташков се славят и като опитен турнирен боец – между 1963 и 1966 г. на три пъти печелят националната ни купа и добиват „абонамент” за КНК. През сезон 1966/67 те отстраняват Суонси, а на 1/8-финалите идва ред на Страсбург. В двубоя във Франция губят с 0:1. На реванша обаче нищо не е в състояие да ги спре. Те нанасят своя удар в края на първото и началото на второто полувреме. В 41-ата минута Вражев заличава аванса на Страсбург, а в 49-ата минута легендарното шило в атака Михаил Мишев-Горнобанския кмет вкарва и праща французите у дома.
След това е преодолян и Сервет и Славия става първия роден тим, достигнал до полуфинал в Европа (там отпада от шотландския Рейнджърс).

СЕЗОН 1976/77, КЕШ, 1/16-ФИНАЛ, ПЪРВИ МАЧ
15 септември 1976 г.
ЦСКА – СЕНТ ЕТИЕН    0:0

ЦСКА приема още в първия кръг за КЕШ един от най-силните европейски отбори по онова време – Сент Етиен. Само 4 месеца по-рано французите са загубили финала за КЕШ срещу Байерн с 0:1 след невероятен малшанс и удари в гредите. Тече 77-ата минута на двубоя в София, когато Спас Джевизов се хвърля да засече прострелно центриране на метър от голлинията и влиза в мрежата, а топката... профучава над напречната греда. „И досега положението е пред очите ми - Георги Денев проби отляво, излъга защитата и ми подаде на празна врата - вратарят Чуркович беше паднал. Реших да я вкарам с вътрешен. Топката обаче тупна, удари ме над глезена и прехвърли вратата“, разказва по-късно таранът, който по онова време е на 20 години.

СЕЗОН 1979/80, 1/16 ФИНАЛ, ПЪРВИ МАЧ
24 октомври 1979 г
ЛОКО СФ – МОНАКО ФР    4:2
1:0 Ат. Михайлов 28-д., 2:0 Ат. Михайлов 36, 2:1 Д. Онис 75, 3:1 Ат. Михайлов 80-д., 3:2 Д. Онис 86-д., 4:2 Ат. Михайлов 89

Локо София елиминира на 1/32-финалите Ференцварош и чака в следващия кръг Монако. Тимът разчита на отличен вратар в лицето на Румен Горанов, здрава защита и контраатаки. А почти всички нападения минават през легендата Начко Михайлов. На 24 октомври 1979 година той се сдобива с прякора Моначко, след като прави на пух и прах отбраната на тима от Княжеството. Той вкарва 4 гола, два от дузпи. След това във френската преса скъсват от критики Монако и пишат, че били разплакани от готвач (заради наднорменото тегло на Начко). На реванша обаче той им вкарва още един и вестниците му отдават дължимото, сравнявайки го с Пушкаш. Монако пък поисква да го купи, като дава на Михайлов 300 000 долара на ръка, 5000 заплата и отделно премии...

СЕЗОН 1982/83, КЕШ, 1/16 ФИНАЛ, РЕВАНШ
29 септември 1982 г.
ЦСКА – МОНАКО 2:0 (след прод.)
1:0 Р. Здравков 103-д., 2:0 Ст. Младенов 112

В онези дни армейците са шести във вечната ранглиста на турнира. Червените излизат в ролята на фаворити срещу френския шампион Сент Етиен, който пълен с национали като вратаря Етори, Аморос и Бижота. След 0:0 в първия мач, на реванша в София ЦСКА има надмощие, но отправя първия си сериозен удар чак в 43-ата минута. Нулевото равенство в редовното време се запазва. В продълженията дузпа, реализирана от Ради Здравков, и гол на Екзекутора Стойчо Младенов отприщват радостта на 55 000 по трибуните. „София още веднъж стана гроб на френските илюзии в международен спортен план”, констатира тъжно в-к „Екип”.

СЕЗОН 1982/83, КНК, 1/16 ФИНАЛ, ПЪРВИ МАЧ
15 септември 1982 г.
ЛОКО СФ – ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН    1:0
1:0 П. Миланов 16
1/16 финал, реванш

Този двубой завинаги ще остане в историята на ПСЖ, защото той е първият му в турнирите на Стария континент. Затова и във фен магазина на парижани на Шанз-Елизе и до днес може да се види огромна снимка на тима, позирал на „Васил Левски“. Спомените на франсетата от двубоя обаче не са никак добри.  Локо СФ, който е пълен с младоци - Стойчо Стоев, Сашо Марков, Александър Дудов, Марко Богданов - прелива от ентусиазъм. В 16-ата минута трибуните избухват с радостни възгласи - Петър Миланов, дошъл от Ботев Ихтиман, опъва мрежата - 1:0.

СЕЗОН 1984/85, УЕФА, 1/32 ФИНАЛ, РЕВАНШ
3 октомври 1984 г.
ЦСКА – МОНАКО 2:1
1:0 Ст. Младенов 7, 2:0 Р. Здравков 14-д. , 2:1 Ф. Тибьоф 76

Червените стигат до изгодно 2:2 на „Луи II“. В София те летят и още преди да е изминал четвърт час си опичат продължаването в следващия кръг. Стойчо Младенов открива резултата в 7-ата минута, а след още толкова Ради Здравков удвоява от дузпа, като премахва всякакви въпросителни около това кой е по-добър. Монако вкарва в края, но си тръгва от България с наведена глава. Срещата ще се запомни и с чисто човешка трагедия, за която вестниците от онази тоталитарна епоха мълчат. След последния сигнал публиката, изпълнила „Армията”, се юрва към малкото изходи на стадиона, за да хване директното тв излъчване на двубоя на Левски в Щутгарт. В блъсканицата по стълбите на изхода между секторите В и Г, който незнайно защо се оказва заключен, до смърт е стъпкано дете.

СЕЗОН 1989/90, КЕШ, 1/4-финал, първи мач
7 март 1990 г.
ЦСКА – МАРСИЛИЯ    0:1
0:1 Ф. Тис 86

ЦСКА на Димитър Пенев прави отличен рейд в КЕШ. Той обаче спира през пролетта на 1990 година срещу френския шампион Марсилия. Със Стоичков и Емо Костадинов в състава си армейците изпитват на гърба си силата на бъдещия властелин на Европа (печели купата през 1993). Тимът на собственика Бернар Тапи, наричан „френския Берлускони”, е пълен със звезди. Въпреки това той трябва доста да се потруди за успеха в София - 1:0 с гол на Тис 4 минути преди края на мача. Това е първата победа, която френски тим постига в България.

СЕЗОН 1992/93, УЕФА, 1/32-ФИНАЛ, ПЪРВИ МАЧ
15 септември 1992 г.
ЛОКО ПД – ОКСЕР    2:2
0:1 Ж. Батикъл 4, 1:1 А. Садъков 32-д., 2:1 К. Видолов 58, 2:2 Кр. Кокар 74

Локомотив се завръщат в Европа след 9-годишна пауза с млад амбициозен президент – Николай Гигов и още по-млад и неопитен състав, в който само един е играл международни битки – Аян Садъков. Сърцатата игра и ентусиазмът водят до 2:2 срещу Оксер в Пловдив, а треньорът легенда на гостите Ги Ру е сюрпризиран от влиянието върху играта, което оказват смените на колегата му Атанас Драмов и си пожелава: „Дано в Оксер не ме изненада с нещо ново”. На реванша домакините правят каквото си искат и бият със 7:1 - печален антирекорд – за първи (и последен засега) път български отбор допуска 7 гола в мач от евротурнирите.

СЕЗОН 2005/06, УЕФА, ПЪРВИ КРЪГ, РЕВАНШ
29 септември 2005 г.
ЛЕВСКИ – ОКСЕР 1:0
1:0 М. Коприваров 28

Левски поставя началото на Синята приказка под ръководството на треньора Станимир Стоилов и Наско Сираков. Последната крачка преди групите на УЕФА е трудна - трябва да бъде заличен авансът на Оксер от 2:1 във Франция. Минути преди да започне двубоя на „Герена“, Червена България вече се радва - ЦСКА е в групите след елиминиране на Леверкузен. Стоилов има една дилема около състава - Милан Коприваров или Мирослав Иванов. Спира се на първия и Копи не го подвежда. Юношата на тима открива в 28-ата минута. Съдията вдига 7 минутно продължение, в което Георги Петков прави невероятно спасяване и Левски продължава напред.

СЕЗОН 2005/06, УЕФА, ГРУПОВА ФАЗА
1 декември 2005 г.
ЛЕВСКИ – МАРСИЛИЯ 1:0
1:0 Хр. Йовов 54

В груповата фаза на „Герена“ гостува Марслия. Гостите подхождат високомерно - оставят на пейката Франк Рибери, Мамаду Нианг и Уилсън Орума (заменя Самир Насри), но те влизат по спешност през втората част. Защото в мразовитата вечер Христо Йовов вкарва уникален гол в мрежата на Фабиен Бартез. В 54-ата минута той нахлува отдясно в пеналта, с един финт праща двама бранители зад гърба си, а след това прехвърля с фалцов удар Бартез. За изпълнението си получава прякора Бижутера, а Левски си гарантира излизане от групите.

СЕЗОН 2005/06, УЕФА, 1/16-ФИНАЛ, ПЪРВИ МАЧ
15 февруари 2006 г.
ЛИТЕКС – СТРАСБУРГ    0:2
0:1 Ул. Льо Пен 2, 0:2 Ам. Диане 83

Под ръководството на настощия треньор на Левски Люпко Петрович - Литекс прави дълъг поход в Европа. Оранжевите преминават груповата фаза на Лига Европа и достигат до мачове напролет с френския Страсбург. Те разчитат на здрава централна защитна двойка – Сичеро и Кайе, фантазията на бразилеца Сандриньо и головете на словенския нападател Миливойе Новакович.
Французите обаче рано-рано им подрязват крилете в Ловеч. Льо Пен открива във втората минута, а в края на срещата Диане прави реванша протоколен.

СЕЗОН 2007/08 Г., УЕФА, ПЪРВИ КРЪГ, ПЪРВИ МАЧ
20 септември 2007 г.
ЛОКО СФ – РЕН    1:3
0:1 Ж. Льороа 39, 1:1 М. Дафчев 50, 1:2 Бр. Шейру 75, 1:3 Ж. Льороа 90

Локо Сф печели аплодисменти за изявите си под ръководството на Стефан Грозданов и поставя рекорд от 8 поредни срещи без загуба в Европа, който се задържа едва една година, след като ЦСКА стига до 10. Домакинството на Рен обаче идва в неподходящ момент. Лазаретът е пълен с контузени. Малко преди края на първата част гостите повеждат. На почивката важният за отбора защитник Дарко Савич казва, че не може да продължи - минути преди срещата разбира, че баща му е получил удар. През втората част Локо изравнява чрез халфа Марчо Дафчев, но след това рухва - 1:3.

СЕЗОН 2007/08, УЕФА, ПЪРВИ КРЪГ, РЕВАНШ
4 октомври 2007 г.
ЦСКА – ТУЛУЗА    1:1
1:0 Кл. Неи 64-д., 1:1 А.-П. Жиняк 90+6

Първият мач във Франция завършва 0:0 - няма точен удар във вратите. На реванша армейците играят спокойно и с гол на централния нападател Клаудиано Неи в 64-ата минута от дузпа са на път да елиминират французите. Нещата са под контрол до самия край на дългото добавено време. 6 минути след редовните 90 обаче нещата се объркват и то при фаул в полза на червените. Йордан Тодоров не изпълнява треньорските указания да изрита топката в тъч далеч от вратата. Вместо това от позиция зад центъра решава да прехвърли вратаря Душез, който е излязъл напред. Стражът улавя спокойно и стига необезпокоявано почти до централни кръг. След това изсипва топката пред пеналта. Валентин Илиев губи въздушен дуел, а кълбото отива непокритата резерва Жиняк, който с удар с глава вкарва - 1:1. Нароченият за грешник Тодоров се сдобива с прякора Данчо Тъча.

СЕЗОН 2010/11, ЛИГА ЕВРОПА, ГРУПОВА ФАЗА
4 ноември 2010 г.
ЛЕВСКИ – ЛИЛ 2:2
1:0 Г. Дембеле 11, Тулио де Мело 35, 2:1 Вл. Гаджев 82, 2:2 Иво Иванов 88-авт.

Левски на треньора Ясен Петров и директора Георги Иванов влиза в груповата фаза на Лига Европа. В нея сините срещат Лил. и на два пъти повеждат. В 87-ата минута Гонзо настоява за смяна - под негово давление на терена се появява цетралния защитник Иво Иванов при статично положение пред вратата на сините. Секунди по-късно топката е центрирана в пеналта, Иванов, който носи прякор Главата, скача и с глава... праща топката в собствената си мрежа. В крайна сметка изпуснатата победа не позволява на сините да прескочат групите.