Олимпийската и световна шампионка Шели-Ан Фрейзър-Прайс (Ямайка) триумфира в спринта на 100 метра в състезанието от Диамантената лига по лека атлетика в швейцарския град Цюрих.

Фрейзър-Прайс беше най-бърза с 10.93 секунди, изпреварвайки Блесинг Окагбаре (Нигерия) с 10.98 секунди и Това Бауи (САЩ) с 11.06 секунди.

Така 28-годишната атлетка от Ямайка си осигури диамантения трофей като победителка в дисциплината за сезона и чек за 40 хиляди долара.

Фейзър-Прайс записа двоен успех в Цюрих, след като спечели първото място и с щафетата на 4 по 100 метра с рекорд на турнира от 41.60 секунди.

Общо 20 златни медалисти от Световното първенство в Пекин в края на миналия месец участваха в надпреварата, която включваше 16 дисциплини.

Олимпийският и световен първенец на скок дължина Грег Ръдърфорд спечели с 8.32 метра и също си осигури диамантения трофей за сезона.

ЛаШон Мерит взе частичен реванш в бягането на 400 метра с 44.18 секунди. Той остана втори в дисциплината в Пекин през миналата седмица, но сега успя да изпревари с 10 стотни от секундата Кирани Джеймс (Гранада), а трети на 17 стотни завърши новият световен шампион Уейд ван Никерк (Южна АФрика).

Второто място на Джеймс, световен първенец от 2011 година, беше достатъчно за триумф във веригата за годината.

Шампионът от последните три световни първенства на 1500 метра Асбел Кипроп (Кения) затвърди доминацията си с успех с време 3:35.79 минути и диамантен трофей в дисциплината.

Световният шампион в зала Мутаз Еса Баршим (Катар) победи на скок височина с 2.32 метра и преодоля разочарованието, след като остана без отличие в Пекин. Той убедително заслужи и диамантения трофей в дисциплината.

В бягането на 3000 метра участваха три действащи световни шампионки. Алмаз Аяна от Етиопия, която взе титлата на 5000 метра в Пекин, триумфира убедително с рекорд на турнира от 8:22.34 минути, а втора остана световната шампионка на 1500 метра Гензебе Дибаба (Етиопия) с 8:26.54 минути. Световната шампионка на 10000 метра Вивиан Черуийот (Кения) се нареди едва шеста с 8:38.91 минути.

Световният и двукратен европейски първенец Сергей Шубенков затвърди формата си и спечели бягането на 110 метра с препятствия за 13.14 секунди. Бившият световен шампион Дейвид Оливър (САЩ) завърши втори на 16 стотни от секундата, но с това си осигури диамантения трофей в дисциплината.

Ивана Шпанович от Сърбия беше най-добра на скок дължина с национален рекорд от 7.02 метра. Втора остана световната шампионка от Пекин Тиана Бартолета (САЩ) с 6.97 метра.