Турците от Галатасарай треснаха с 2:0 Левски в контрола на "Герена". Така "сините" ще очакват в леко минорно настроение дербито с ЦСКА-София идната седмица.

Головете за турците в мрежата на вицешампионите на България мушнаха Жозое Пешкейра (11) и Хамит Алтънтоп (69).

Двата отбора се срещнаха за първи път от 16 години насам. Тогава Левски и Галатасарай бяха в битка за влизане в групите на Шампионската лига. В първия мач в Истанбул българският отбор загуби с 1:2, а на реванша се стигна до равенство 1:1.

"Сините" бяха без голяма част от титулярните си футболисти, тъй като Александър Александров, Георги Костадинов и Димитър Пиргов са в националния отбор, а наставникът Люпко Петрович реши да остави сред резервите Аниете, Краев, Нар и Адениджи.

В стартовия състав на носителя на купата и на Суперкупата на Турция започнаха световният шампион с Германия с 48 гола за Бундестима Лукас Подолски, играчите с мачове за турския национален отбор Хамит Алтънтоп, Селчук Инан, Сабри Саръоглу, Дженк Гьонен и Семих Кая, както и белгиецът Луис Каванда, португалецът Жозуе Пешкейра и норвежецът Мартин Линес, които също имат срещи за националните състави на своите страни.

Гостите поведоха с първото положение в срещата. След атака от дясно Каванда подаде към Подолски на границата на пеналта, германецът се измъкна между двама играчи на Левски и пусна отличен пас към непокрития Пешкейра, който от десетина метра преодолая Боян Йоргачевич.

Галатасарай продължи да разиграва по-добре и в 28-ата минута Пешкейра можеше да удвои, но опасният му изстрел от фаул от 20 метра профуча на сантиметри край целта.

Левски отправи първия си точен удар едва в 32-ата минута, но Хеан Деса не затрудни Гьонен с изстрела си от 25 метра. Пет минути по-късно домакините пропуснаха най-чистото си положение. Галин Иванов беше изведен в чиста позиция в пеналта от Мехди Бурабия, но от 7-8 метра не успя да преодолее Гьонен.

Левски продължи с по-активните си действия в края на полувремето и три минути преди почивката Галин Иванов засече с глава подаване на Деса от фаул от дясно, но не намери целта. Малко по-късно Веселин Минев от ляво центрира добре към Илиян Мицански около точката на дузпата, но нападателят стреля слабо с глава и право в ръцете на Гьонен.

Софиянци започнаха добре и след почивката и в 55-ата минута Мехди Бурабия проби от ляво, навлезе в наказателното поле и шутира от малък ъгъл, но край близката греда.

В средата на полувремето при комбинация между резервите Божидар Краев центрира от дясно и Бабатунде Адениджи засече от въздуха от десетина метра, но не намери вратата.

В 68-ата минута Линес проби добре от ляво и подаде към Синан Гюмюш, който от 6-7 метра не успя да преодолее резервата Иван Чворович. Секунди по-късно Хамит Алтънтоп нахлу в дясно в пеналта и шутира, топката се отклони от крака на Сърджан Лукин и влетя в мрежата на Чворович.

До края футболистите на Левски на няколко пъти бяха близо до почетно попадение, но така и не успяха да преодолеят Гьонен.

<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x4woqr0" allowfullscreen></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x4woqr0_%25D0%25BB%25D0%25B5%25D0%25B2%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B8-%25D0%25B3%25D0%25B0%25D0%25BB%25D0%25B0%25D1%2582%25D0%25B0%25D1%2581%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25B0%25D0%25B9-0-2_sport" target="_blank">Левски - Галатасарай 0:2</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/bgsport" target="_blank">bgsport</a></i>

ЛЕВСКИ - ГАЛАТАСАРАЙ 0:2

0:1 Жозе Пескейра (11)
0:2 Хамит Алтънтоп (69)

ЛЕВСКИ: 29. Йоргачевич (46-Чворович), 25. С. Александров, 44. Генев, 2. Лукин, 14. Минев, 27. Бурабия, 8. Де Ноойер (59-Аниете), 15. Прохазка, 9. Мицански (46-Адениджи), 10. Г. Иванов (51-Нар), 11. Деса (59-Краев)

ГАЛАТАСАРАЙ: 19. Гьонен, 5. Алтънтоп, 8. Инан, 11. Подолски, 14. Линс, 18. Гьомус, 24. Дурсун, 26. Кая, 30. Пескейра, 39. Каванда, 55. Сариоглу