Лудогорец постигна четвърта победа в историята си като гост над Левски, след като спечели дербито между двата отбора на "Герена" с 3:1.

В герой за шесткратния шампион на България се превърна Вандерсон (22, 70), който отбеляза два от головете във вратата на Николай Кръстев. Третото беше дело на Марселиньо (20), а за "сините" се разписа Давид Яблонски (31) за 1:2. Двата отбора изиграха много зрелищен сблъсък, като домакините на три пъти уцелиха гредите зад Ренан Дос Сантос. Официален дебют за Левски пък направи пореден юноша – 18-годишния Атанас Кабов.

С успеха Лудогорец направи услуга на ЦСКА-София, след като "червените" запазиха аванса си пред "сините" на 3 точки в борбата за сребърните медали – 62 срещу 59. Освен това "армейците" са със среща по-малко – домакинство на Локомотив (Пловдив). Разградчани пък събраха 79 т.

Първото полувреме на "Герена" беше изключително и премина на един дъх. Левски започна дербито по-активно, залагаше на дълбока преса и в 17-ата минута гредата спаси Лудогорец. Тогава Нар получи дълъг пас на ъгъла на наказателното поле, овладя с левия крак и стреля с десния, но в страничния стълб. Постепенно шампионите наложиха своя стил на игра – с къси и бързи разигравания, и в 20-ата минута едва не вкараха гол, след като Кампаняро се подигра с противниковата защита, но ударът му в далечния ъгъл излезе в аут.

След това обаче Лудогорец наниза два бързи гола. Марселиньо откри резултата след фрапантна грешка на Пиргов при изнасянето. Преквалифицираният в опорен халф бранител изгуби елементарно топката, тя попадна в бразилския плеймейкър и той с безпощаден шут в долния ъгъл матира Кръстев за 1:0! Само 60 секунди по-късно резултатът стана 2:0 за гостите. Кафу направи двойно подаване със свой съотборник и стреля от близко разстояние. Кръстев изби, след което кълбото попадна във Вандерсон и той не сбърка!

След попадението мачът стана двуостър и малко по-късно Краев навърза четирима противници, навлезе в наказателното поле, където беше съборен. Главният съдия Стефан Апостолов обаче беше категоричен, че дузпа няма.  След половин час игра Левски намали изоставането си. Бурабия пусна хитър пас към Огнянов на фланга, той центрира на далечната греда, където Яблонски с глава върна интригата в сблъсъка – 1:2! Лудогорец отговори с опасен удар на Натанаел, спасен от Кръстев, а в 34-ата минута Кешеру пропусна златен шанс за гол.

Тогава Марселиньо стреля отдалеч, топката попадна в румънеца и Нар покриваше засадата. Нападателят се обърна и отправи мощен удар, който Кръстев със сетни сили изби. След почивката Левски се опита да наложи натиск и опасен удар на Найденов беше спасен от Ренан. След малко повече от час игра "сините" не изравниха като по чудо. Първо Адениджи опита центриране, получи се удар и Ренан едва изби в корнер, като и напречния стълб му помогна. След неговото изпълнение Краев беше изпуснат и засече, но в страничната греда. Яблонски направи добавка, при която футболист на Лудогорец изчисти пред голлинията.

Двайсетина минути преди края разградчани убиха интригата. Краев допусна Вандерсон да му отнеме топката в центъра, бразилецът пробяга цялата половина на Левски, откри си стрелкова позиция, от която не сбърка – 3:1! До края не падна нов гол и разградчани спечелиха дербито на кръга с 3:1.

Левски - Лудогорец 1:3

Голмайстори: 0:1 Марселиньо (21), 0:2 Вандерсон (22), 1:2 Яблонски (31), 1:3 Вандерсон (70)

Левски: Николай Кръстев, Сашо Александров, Александър Александров, Давид Яблонски, Антон Огнянов, Димитър Пиргов (65-Ст. Иванов), Мехди Бурабия, Ивайло Найденов (71-Кабов), Бабатунде Адениджи, Божидар Краев, Франсис Нар (79-Юруков)
Треньор: Николай Митов

Лудогорец: Ренан, Лукас Саша, Хосе Луис Паломино, Игор Пластун, Натанел Пимиента, Светослав Дяков, Густаво Кампаняро (85-Анисе), Марселиньо, Вандерсон (87-Кишада), Джонатан Кафу, Клаудиу Кешеру (78-Мисиджан)
Треньор: Георги Дерменджиев

София, ст.: "Георги Аспарухов"
Съдия: Стефан Апостолов
Жълти картони: Огнянов, С. Александров, Бурабия (Левски); Натанаел (Лудогорец)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=3b06874b52" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>