Левски чукна с 3:0 Пирин в Благоевград и записа страхотна шампионатна победа, която го изкачи на второ място в класирането.

"Сините" вече са с 10 точки, колкото имат още ЦСКА и Лудогорец. Головете в мача за Левски заби "черната сила" Жуниор Мапуку (74, 80 и 90).

Мапуку бе резерва, но влезе в игра след почивката и реши мача с трите си попадения в срещата. По този начин Левски сложи край на негативната си серия при гостуванията.

"Сините" не бяха вкарвали гол в четири поредни срещи извън "Герена", но сега благодарение на Мапуку забиха три парцала и си взеха победата. Своя мач №100 в родния елит записа вратарят Божидар Митрев.

Пирин заслужава добри думи за представянето си, но домакините нямаха шанс в края и изпусна поне точката.

Трябва да се отбележи, че "орлетата" играха в намален състав след 77-ата минута, когато червен картон получи Румен Сандев.

Така "сините" записаха втори пореден успех с треньор Делио Роси и се изкачиха сред лидерите в класирането. Пирин е на 11 място с едва пет точки.

Двата отбора не показаха нищо интересно през първите 45 минути, като головите положения липсваха. Станислав Костов опита удар за Пирин в 22-а минута, но стреля неточно. За Левски Антонио Вутов и Давид Яблонски пробваха шутове от далеч, но също без успех.

"Сините" от София започнаха по-настойчиво след почивката, но трудно стигаха до опасни ситуации пред вратата на Пирин. Старши треньорът на Левски Делио Роси опита промяна в атака, като замени Серджиу Буш с Жуниор Мапуку, което се оказа решаващ ход за изхода от мача.

В 69-а минута влезлият като резерва за Пирин Анти Рениа бе изведен с пас от дълбочина сам срещу вратаря, но стреля в аут и това бе най-доброто положение в мача до момента. Пет минути по-късно Левски стигна до гол. Резервата Жуниор Мапуку отбеляза с техничен удар с пета след подаване на Антонио Вутов.

Малко по-късно интригата в мача приключи: най-напред реферът показа червен картон на Румен Сандев от Пирин, а веднага след това в 80-а минута Мапуку напредна от центъра на терена и за втори път преодоля вратаря Макенджиев. В добавеното време отново Мапуку бе в центъра на събитията и с трети гол оформи крайното 3:0.

<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x5xcmrg" allowfullscreen></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x5xcmrg" target="_blank">Pirin - Levski</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/bgsport" target="_blank">bgsport</a></i>

ПИРИН - ЛЕВСКИ 0:3

0:1 Мапуку (74)
0:2 Мапуку (80)
0:3 Мапуку (90)

ПИРИН: Благой Макенджиев, Александър Башлиев, Румен Сандев, Стилиян Николов, Юлиян Попев, Антон Костадинов, Тодор Паланков, Тодор Траянов, Радослав Кирилов, Даниел Младенов, Станислав Костов

ЛЕВСКИ: Божидар Митрев, Милош Цветкович, Димитър Пиргов,  Давид Яблонски, Иван Горанов, Васил Панайотов, Жорди Гомес, Роман Прохазка, Габриел Обертан, Антонио Вутов, Сержиу Буш