Звездният отбор на Манчестър Сити получи удар по шампионските си амбиции още при първия си домакински мач от новия сезон във Висшата лига. На своя стадион "Етихад" "гражданите" стигнаха само до равенство 1:1 срещу коравия тим на Евертън, след като почти цяло второ полувреме догонваха съперника с човек по-малко.

Омразният на синята половина в Манчестър Уейн Руни откри резултата за Евертън в 35-ата минута. Това бе попадение №200 във Висшата лига за бившия голмайстор на Манчестър Юнайтед, който се нарежда единствено зад великия Алън Шиърър (260 гола).

Към края на полувремето защитникът на Сити Кайл Уокър бе изгонен с втори жълт картон, което направи доста труден мача за тима на Пеп Гуардиола.

"Гражданите" обаче направиха силно второ полувреме с човек по-малко и малко преди края на двубоя резервата Рахим Стърлинг донесе точката на домакините. "Карамелите" завършиха двубоя също в намален състав, след като Морган Шнайдерлин също напусна с два жълти картона.

С равенството и двата отбора имат по четири точки след два кръга от началото на първенството.

В началните минути двата отбора си размениха по една опасна атака. Първо Отаменди стреля от дистанция, но право във вратаря на Евертън Джордан Пикфорд. Малко след това обещаващият талант на гостите Калвърт-Люис се озова на добра позиция отдясно по диагонала, но не успя да намери целта.

След четвърт час Сити имаше огромно превъзходство във владеенето на топката, но пък "карамелите" стояха много добре подредени на терена и действаха със завидно самочувствие срещу фаворита в мача.

В 26-ата минута гостите обаче изтръпнаха, след като Пикфорд изби нов удар на Отаменди. Топката попадна в Агуеро, който я копна към вратата, но на голлинията изчисти на сигурно. В 33-ата Агуеро бе изведен на прекрасна позиция в наказателното поле, но се забави с удара и Фил Ягиелка с чудесен шпагат му отне топката. Секунди по-късно Давид Силва нацели страничната греда.

При следващата атака обаче Евертън издебна съперника и успя да открие резултата. Калвърт-Люис пусна ниска топка за Руни в наказателнтоо поле, който с едно клинично докосване порази Сити.

В края на полувремето гражданите можеха да изравнят, след като Жезус овладя на гърди центриране и стреля от воле, но Пикфорд спаси. Положението за домакините стана още по-тежко, тъй като малко преди почивката останаха с 10 души на терена. Кайл Уокър получи два жълти картона в рамките на няколко минути и бе изгонен от рефера Боби Мадли. При втория защитникът изблъска съперник, а мениджърът на домакините Пеп Гуардиола бурно протестира срещу червения картон.

През второто полувреме Сити натисна съперника, въпреки че бе с човек по-малко на терена. Евертън обаче продължи да играе с изключително хладнокръвие на "Етихад" и без фатални грешки в отбрана. Резервните козове на Пеп Гуардиола - Рахим Стърлинг и скъпото ново попълнение от Монако Бернардо Силва освежиха играта на "гражданите" в нападение.

Именно Стърлинг получи няколко добри възможности да изравни, които обаче пропиля. Най-добрата дойде в 73-ата минута след пас на Агуеро в наказателното поле, когато крилото стреля над вратата.

Малко след това Данило нахлу отдясно и шутира по диагонала, но вратарят на "карамелите" Пикфорд с поредна добра намеса опази мрежата си. Финалният натиск на Сити все пак даде резултат. В 83-ата минута при поредната атака топката падна на крака Стърлинг, който фронтално от 12-13 метра простреля Пикфорд за 1:1.

Малко преди края на двубоя Евертън също остана с 10 души, след като Морган Шнайдерлин бе изгонен с втори жълт картон заради нарушение срещу Агуеро. Сити обаче не успя да се възползва от численото равенство на терена и се задоволи само с точка от първото си домакинство във Висшата лига.

Манчестър Сити - Евертън 1:1