Манчестър Юнайтед върна интригата за титлата в Англия, след като победи с 2:0 Челси в голямото дерби от 33-ия кръг на Висшата лига.

Домакините от "Олд Трафорд" изиграха блестящ мач и буквално смазаха "сините", които за 90 минути не отправиха нито един точен удар. Маркъс Рашфорд откри резултата още в 7-ата минута след асистенция на Андре Ерера, а в началото на второто полувреме испанецът оформи крайния резултат.

С успеха "червените дяволи" събраха 60 точки и се изкачиха на 5-то място в класирането, на 4 т. зад 4-ия Манчестър Сити, който е със среща повече. Челси пък допусна пета загуба през сезона и първа извън "Стамфорд Бридж", където Арсенал, Ливърпул, Тотнъм и Кристъл Палас си тръгнаха с успеха.

По този начин "сините" вече имат само 4 т. преднина на върха пред "шпорите", а Жозе Моуриньо постигна първа победа над бившия си отбор, след като по-рано през сезона Юнайтед загуби от Челси с 0:4 във Висшата лига и 0:1 за ФА Къп.

Жозе Моуриньо изненадващо се спря на схема 3-5-2, а Златан Ибрахимович за първи път през сезона остана резерва, като официалната версия беше почивка. В негово отсъствие младият Маркъс Рашфорд поведе атаката, докато Давид де Хеа, Маруан Фелаини, Андре Ерера и Ашли Йънг започнаха от 1-ата минута.

Титулярният вратар на Челси Тибо Куртоа пък се контузи на последната тренировка преди сблъсъка и беше сменен от Асмир Бегович. Непосредствено преди първия съдийски сигнал Антонио Конте трябваше да се справя с още една неприятна новина, след като Маркос Алонсо получи травма на загрявката и на негово място мачът започна Кърт Зума.

Домакините стартираха дербито на много високо ниво и още след 5 минути игра Джеси Лингард изведе Рашфорд на чиста позиция, но 19-годишният нападател се забави и ударът му излезе в аут. 120 секунди по-късно обаче младокът не сбърка. Той беше  намерен от Андре Ерера и с нисък шут не остави шансове на Бегович за 1:0! При атаката обаче останаха сериозни съмнения за игра с ръка, но главният съдия Робърт Мадли не спря играта.

В следващите минути Юнайтед наложи убийствена преса още пред наказателното поле на Челси, темпото на игра продължи да бъде страхотно и след почти половин час игра Ашли Йънг можеше да удвои преднината на отбора си. Той отправи нисък изстрел към далечната греда, който профуча покрай целта. По-късно Диего Коста и Маркос Рохо влязоха в здраво единоборство, за което можеха да получат директни червени картони, но бяха пожалени. До 39-ата минута Челси определено отстъпваше на своя съперник, трудно изнасяше и владееше топката и още нямаше нито един удар към Давид де Хеа.

В самия край на полувремето "червените дяволи" организираха поредна чудесна атака с бързи разигравания, при която Гари Кейхил едва не си вкара автогол. Челси отправи първия удар в добавеното време и беше дело на Диего Коста, но неточен. Втората част започна вихрено за Юнайтед и Ерера удвои преднината на "червените дяволи".

Н’Голо Канте допусна фрапантна грешка, след като позволи на Йънг да му отнеме топката в наказателното поле, той върна назад към испанеца, чийто удар рикошира в Зума, което излъга Бегович и кълбото влетя неспасяемо във вратата му – 2:0! Секунди след това Лингард можеше тотално да убие интригата, но шутът му мина над горната греда.

Безобразното представяне на Челси накара Антонио Конте да вземе мерки и той смени Виктор Моузес за сметка на Сеск Фабрегас. Това означаваше, че Сезар Аспиликуета отива на десния фланг, а Зума заигра като ляв бранител. Този ход определено раздвижи играта на лондончани в предни позиции и Коста и Педро не успяха да оползотворят открилите им се възможности.

От своя страна Жозе Моуриньо взе мерки и смени Лингард с далеч по-дефанзивния Майкъл Карик. Малко след смяната "сините" допуснаха поредна грешка в изнасянето на топката и Карик с първото си докосване можеше да направи асистенция, но Рашфорд не уцели вратата. След малко повече от час игра Челси хвърли всичко в атака, след като Вилиан влезе на мястото на Неманя Матич.

Противно на смените в 69-ата минута Рашфорд се озова сам в предни позиции, развинти Давид Луис и нанесе плътен изстрел, който Бегович улови. До края на мача не падна нов гол и Юнайтед съвсем заслужено спечели с 2:0.

Манчестър Юнайтед – Челси 2:0

Голмайстори: 1:0 Рашфорд (7), 2:0 Ерера (48)

Юнайтед: Де Хеа, Дармиан, Рохо, Байи, Валенсия, Погба, Ерера, Фелайни, Йънг, Лингард (60-Карик), Рашфорд (82-Ибрахимович)
Мениджър: Жозе Моуриньо

Челси: Бегович, Аспиликуета, Луис, Кейхил, Зума (83-Лофтъс-Чийк), Моузес (54-Фабрегас), Канте, Матич (66-Вилиан), Педро, Азар, Коста
Мениджър: Антонио Конте

Манчестър, ст.: "Олд Трафорд"
Съдия: Робърт Мадли
Жълти картони: Ерера, Рохо, Ибрахимович (Юнайтед) Коста, Кейхил, Фабрегас (Челси)