Новобранецът Александър Роси (САЩ) от отбора "Андрети Аутоспорт" спечели 100-ото издание на легендарното автомобилно състезание "Инди 500".

Съотборницът му Карлос Муньос (Колумбия) финишира втори, а друг представител на домакините Джоузеф Нюгардън от "Ед Карпентър Рейсинг" се нареди трети.

Роси, който стартира от 11-а позиция, стана първият новак от 2000 година, който печели надпреварата, след Хуан Пабло Монтоя.

24-годишният американец се премести в сериите "ИндиКар" в началото на сезона, след като загуби пилотското си място във Формула 1 в тима на "Манър".

Той дебютира на овала в Индианаполис и стигна до трофея с аванс от малко повече от 4 секунди пред Муньос и Нюгардън.

Роси, чието най-добро класиране в шестте му състезания досега беше десето място, рискува в края на състезанието и не влезе в бокса за дозареждане с гориво. Така той оглави класирането десетина обиколки преди края и удържа първото място.

Защитаващият титлата си Монтоя от отбора на "Пенске" катастрофира и отпадна от състезанието.

Надпреварата беше наблюдавана от около 400 хиляди фенове на автомобилния спорт.