Арсенал и Бешикташ завършиха при стратегически равенство 0:0 в първия плейофен мач за влизане в Шампионската Лига, игран на стадион "Ататюрк" в Истанбул.

Мачът бе равностоен, като и двата тима имаха своите шансове за гол. Демба Ба направи два пропуска за домакините, а за гостите най-сериозните положения бяха пропилени от Оливие Жиру.

В последните 10 минути пък Арсенал трябваше да довърши мача с човек по-малко, тъй като Аарън Рамзи бе изгонен заради втори жълт картон.

Въпреки това "Артилеристите" можеха да стигнат до победата, но влезлият като резерва Алекс Окслейд-Чембърлейн удари греда.

Така двата тима оставиха развръзката за реванша след седмица в Лондон.

Мачът започна много интересно, защото веднага след изпълнението на центъра Демба Ба нанесе изненадващ удар към вратата и принуди Войчех Шчесни да се разтяга максимално, за да избие до сглобката на гредите.

Бешикташ продължи да е по-активният отбор и да има по-опасните атаки. Така в 9-та минута турският клуб бе много близо до гол. Озякуп даде хубаво центриране зад защитата в наказателното поле и Ба стреля от десетина метра от воле, но Шчесни се хвърли и направи решително спасяване.

Минута по-късно и Арсенал организира опасна атака. Алексис проби отдясно в наказателното поле и центрира по земя. Жиру бе покрит от защитник, но овладя с гръб към вратата и падайки на земята опита да засече от само два метра разстояние, но защитник омекоти изстрела и вратарят лесно спаси.

В 12-та минута англичаните имаха нова добра акция. Алексис отне спорна топка пред наказателното поле на съперника и поднесе към Касорла. Защитник попречи на испанеца да стреля веднага, но той проби в пеналта и пробва диагонален удар, но покрай вратата. След още три минути нов пробив на Алексис доведе до корнер, а след центрирането Жиру засече с глава, но над вратата.

Постепенно мачът се успокои. Около 30-та минута двата тима можеха да имат добри възможности, но хубав пас на Пектемек към Кавлак бе пресечен решително от Чембърс.  След опасна атака отдясно Алексис пропусна да даде точен пас.

Кавлак нанесе силен удар извън наказателното поле, но право в ръцете на Шчесни. За Арсенал пък Уилшър слаломира между двама съперника и пробва техничен фалцов удар към далечния ъгъл, но вратарят спаси.

В последните две минути на полувремето и двата отбора имаха чисти положения за гол. Първо в 43-та минута Калъм Чембърс за първи път изпусна Демба Ба при дълго подаване, а след това нападателят финтира и Лоран Косиелни, но от десетина метра стреля на сантиметри покрай гредата.

Минута по-късно пък Аарън Рамзи даде чудесен копващ пас зад защитата за Жиру, който стигна до топката преди вратаря, но буквано не я уцели при опита си за удар.

За разлика от първото полувреме, секунди след началото на второто Арсенал имаше чисто голово положение. След преса на Жиру Бешикташ загуби топката пред наказателното си поле и Рамзи бе изведен в коридор между двама защитници. Той имаше чиста възможност за изстрел, но реши да финтира съперник и загуби топката. Минута по-късно абсолютно същото нещо направи и Джак Уилшър.

В 48-та минута пък при контраатака Шахан бе изведен отляво, успешно финтира Косиелни и отправи техничен фалцов удар към далечния ъгъл, но топката мина покрай гредата.

Последва неприятен удар за Арсенал, тъй като Микел Артета получи контузия след ритник на съперник и трябваше принудително да бъде заменен от Фламини. Последва забавяне на играта, а след това тя стана разпокъсана и нашарена с няколко жълти картона.

В средата на полувремето Арсенал имаше опасна атака, при която Алексис изведе Дебюши в наказателното поле и той поднесе назад към Жиру, но французинът засече в тялото на защитник. След центриране от корнер топката не избита към Кьобаши пред наказателното поле и той нанесе силен удар, но неточно покрай вратата.

В 80-та минута лондончани спечелиха пряк свободен удар на чудесна позиция точно пред наказателното поле. Санти Касорла стреля изненадващо покрай стената и Зенгин не успя веднага да улови топката, но все пак я хвана преди тя да влезе в мрежата.

В следващата минута Арсенал остана с човек по-малко. Рамзи загуби топката в центъра на терена от Озякуп и посегна да хване съперника за тялото. Халфът на Бешикташ веднага се строполи на земята и съдията показа втори жълт картон на уелсеца.

Въпреки това "Артилеристите" можеха да излязат напред в резултата в 88-та минута, когато Алекс Окслейд-Чембърлейн открадна топката от съперник, слаломира между няколко защитника в наказателното поле и нанесе опасен диагонален удар от десетина метра, но след намеса на вратаря топката се удари в страничната греда.

Бешикташ - Арсенал 0:0

Червен картон: Рамзи 81

Бешикташ: Зенгин, Кьобаши, Франко, Гюлум, Мота, Кавлак, Озякуп (81 Коюнлу), Уйсал, Шахан (73 Тьоре), Пектемек (87 Тосун), Ба

Арсенал: Шчесни, Дебюши, Косиелни, Чембърс, Монреал, Артета (50 Фламини), Уилшър, Рамзи, Касорла (90 Росицки), Алексис (73 Окслейд-Чембърлейн), Жиру