Днес от 10:30 часа българско време Григор Димитров се изправя срещу Рафаел Надал в 1/2-финална среща от Откритото първенство на Австралия.

Нашето момче има реален шанс за първи път в своята кариера да играе финал на турнир от "Големия шлем", ако днес стигне до успеха срещу испанеца.

И двамата тенисисти се намират в брилянтна форма към момента, а Гришо определено прави най-добрата серия може би в кариерата си, след като вече е записал 10 поредни победи.

За последно двамата се изправиха един срещу друг на турнира в Пекин, където нашето момче отнесе Матадора с 2:0 сета.

Това стана само преди три месеца.

Преди това Григор бе записал 7 поредни загуби от испанеца.

НА ЖИВО (гейм по гейм)

Сет 1

0:1 - Димитров стига до 0:30 при сервис на Матадора, след като започна доста агресивно на ретур и принуди неговия противник да сгреши и да извади две топки в аут. С прекрасен минаващ удар по правата той стига до две точки за пробив при 15:40, а Рафа е безпомощен при прекрасния бекхенд на българина. След неуспешен опит да върне смач нашето момче не се възползва от първата точка за пробив. След това не успявa да върне топката в полето на испанеца при добър вкаран от него първи сервис. След дълго разиграване Надал достигна до геймбол, а след равенство испанецът достигна до нов такъв и си взе подаването

1:1 - Лесен гейм за Григор на 0. Сервисът на българина действа просто великолепно в първия му гейм

1:2 - Рафа загуби първата точка при подването си, но след това направи серия от четири поредни пункта и си взе гейма. Следва и първата почивка в срещата

1:3 - Лошо! Надал пробива и наняся първия удар в мача. Хасковлията се проби на практика сам, след като не вкара първите си сервиси при резултат от 15:0 за него. При първото си тръгване на мрежата, при 30:40 за Надал, волето не му се получи и в крайна сметка испанецът достигна до пробив аванс

1:4 - Надал успява да затвърди пробива с лекота и печели подаването си на 0

2:4 - Гришо съсипа Надал от уинъри в този гейм и си взима лесно подаването на 15

2:5 - И Надал печели сервис гейма си с лекота, а дори не дава и точка на нашенеца

3:5 - Димитров намалява изоставането си след пореден много лесен сервис гейм. Нашето момче подари една точка на испанеца, но нищо повече за Матадора

3:6 - Жалко! Гришо започва с 0:15 аванс при сервис на испанеца, но след няколко силни сервиса Надал печели подаването си и взима първия сет

Сет 2

1:0 - Страхотен Григор! Надал повежда с 0:15 при сервис на българина, но след това Гришо се окопити и след четири поредни точки си взима  без проблем подаването

1:1 - Надал си взима подаването на 30 и изравнява геймовете във втория сет

2:1 - Гришо печели подаването си на 30 и отново повежда в геймовете

3:1 - ПРОБИВ ЗА ГРИГОР! Нашето момче пробива на 0! След 0:40 в своя полза и разиграване Надал праща форхенд в аут и в крайна сметка нашенецът се връща в играта

4:1 - Просто страхотен! Гришо успява да затвърди пробива, след като губеше с 15:30 в гейма си

4:2 - Рафа си взима подаването, макар и да изоставаше с 0:15

4:3 - Mного жалко! Пробивът е върнат! След две двойни грешки в един гейм Матадора проби нашенеца. Надал стигна до две точки за пробив, а едната бе спасена с ас от Григор. При втората обаче той направи двойна грешка и подари подаването си на испанеца

5:3 - СУПЕР! Гришо отново пробива! Рафа достига до два геймбола, но прави груби грешки. Последва страхотен ретур на българина, който принуждава испанецът да сбърка. След това Гришо стига и до точка за пробив, а след двойна грешка на Рафа авансът от пробив за хасковлията вече е факт

5:4 - Нелепо, просто нелепо! Григор изтърва да затвори сета в своя полза, след като водеше с 15:0 в него. След това направи куп грешки. След груба грешка от бекхенд прати топката в аут и Рафа стигна до 15:40. След това нашето момче с непредизвикана грешка му подари и гейма

5:5 - МНОГО ЖАЛКО! Гришо изпусна ЦЕЛИ ЧЕТИРИ СЕТБОЛА при сервис на противника. Рафа пък с кански мъки успява да си вземе сервис гейма. Геймът бе епичен и продължи близо 10 минути

6:5 - Гришо си взима подаването, макар и с леки колебания. Така си осигурява минимум тайбрек

7:5 - ГРИШО ГО НАПРАВИ! След прекрасно воле достига до два сетбола, а след това Рафа прави груба грешка и праща топката много в аут. Решителен пробив за нашия

Сет 3

1:0 - Димитров си взима подаването без проблеми

1:1 - И Рафа си взима подаването без проблеми, без да даде точка на българина

2:1 - Григор имаше проблеми, след като изоставаше с 15:40, след двойна грешка. С перфектни сервиси и голяма помощ от мрежата обаче българинът си взе гейма

2:2 - Гришо имаше своите шансове, но Рафа печели подаването си на 30

2:3 - Лошо, много лошо! Гришо направи брутална грешка на празен корт и изкара топката в аут, така че Рафа да стигне до точка за пробив. След това последва разиграване и нашето момче направи нова непредизвикана грешка

3:3 - ВРЪЩАНЕ НА ПРОБИВА! Григор достига до 15:40 при сервис на испанеца след отлични ходове в разиграванията. Надал обаче успя да изиграе много добре следващите точки и спаси точките за пробив. След непредизвикана грешка на испанеца обаче българинът имаше и трети шанс да пробие. С чудовищен сервис по диагонала обаче и този шанс бе неутрализиран. В крайна сметка с прекрасен форхенд по правата хасковлията стига до четвърти шанс да пробие. След форхенд в аут на испанеца пробивът е върнат

4:3 - ФАНТАСТИЧЕН ГРИГОР! Без проблеми си взима сервис гейма на 15 и стига до аванс в резултата

4:4 - Димитров изравнява геймовете след гейм на 15

4:5 - Рафа печели без проблем на 15 и Гришо ще трябва да сервира за оцеляването си

5:5 - С гейм на 0 нашенецът изравнява резултата

5:6 - Рафа си взима гейма трудно. Григор имаше предимство в разиграването при 30:30 и двамата направиха маратонска точка при която опитът на нашенеца за къса топка не му се получи

Сет 5

1:0 - Григор спаси три точки за пробив и с кански мъки успя да си вземе подаването

1:1 - Малшанс! Нашето момче имаше точка за пробив, но не успя да се възползва

2:1 - Перфектен гейм на Гришо. Взима си подаването на 15. Предстои кратка почивка

2:2 - Надал си взима подаването на 30

3:2 - Григор спасява точка за пробив и си взима подаването с което повежда в геймовете

3:3 - Надал печели на 0

4:3 - Нашенецът си спечели подаването доста трудно, но все пак отново си върна аванса

4:4 - МАЛШАНС! Гришо достигна до два скрити мачбола след 15:40 в своя полза. Благодарение на перфектен смач нашето момче достигна до два шанса да пробие. След това обаче Надал показа отлична игра и си взе подаването

4:5 - МНОГО ЖАЛКО! По нелеп начин Григор допусна точка за пробив на свой сервис, след като една топка се отби в натегнатата мрежа и излезе в аут. След това при разиграването Матадора излезе на мрежата и по правата матира нашето момче. Пробивът е факт и след почивката Рафа ще сервира за мача

4:6 - Гришо даде всичко от себе си в гейма на Рафа, но испанецът го спечели на 40 и е на финал в Мелбърн