Норвегия победи с 1:0 България в евроквалификация, играна на стадион "Васил Левски".

Единствения гол в мача отбеляза защитникът Вегард Форен в средата на второто полувреме с първото си попадение в 24 мача с националната фланелка. Така "лъвовете" намалиха до минимум шансовете си за класиране на голям форум за първи път от 2004 година.

Срещата в София беше изключително скучна, без грам интересни моменти, а скандинавците стигнаха до успеха след заучено положение от фаул. Ивелин Попов и компания пък тотално изневериха и в заключителните минути бяха бурно освирквани от феновете по трибуните, които викаха "оставка" за ръководството на БФС.

В класирането в група Н България остава на 4-то място с едва 8 точки от 7 мача. "Викингите" вече имат 13 т., а лидерите Италия и Хърватия са съответно с 15 и 14 т. Азербайджан е на 5-та позиция с 5 т., докато последният Малта има 1 т., спечелена срещу българите.

Първите минути на мача бяха много скучни, като възпитаниците на Ивайло Петев действаха припряно заради важността на мача. Четвърт час след началото "лъвовете" се посъбудиха и се опитаха да осъществят натиск.

В 19-ата минута Илиян Мицански с чудесен пас изведе Станислав Манолев, който беше спънат на границата на наказателното поле от капитана на гостите Том Хьогли. Зад топката застана Ивелин Попов. Звездата на Спартак Москва с коварен удар в долния ляв ъгъл максимално затрудни вратаря Орян Ниланд, но той със сетни сили изби.

В 27-ата минута и "викингите" показаха зъби. Берге засече с глава центриране, но прати топката високо над напречната греда. След малко повече от половин час игра крилото на Норвегия отново стреля, но този път Николай Бодуров застана на пътя на топката в решителния момент.

В 37-ата минута Норвегия спечели фаул на около 27-28 м от вратата на Божидар Митрев. Зад топката застана Форен, който стреля мощно, получи се рикошет и топката излезе в корнер. При неговото изпълнение се получи меле, но нашите все пак се справиха със ситуацията.

Осем минути след подновяването на играта България имаше добра възможност да поведе. Тогава Минев с великолепен пас изведе Мицански зад гърба на норвежката защита. Нападателят се опита да финтира съперник и стреля, но шутът му беше блокиран. Топката се върна при него, отново отправи удар, но на пътя на топката пак се метна играч на гостите.

Така се стигна до 57-ата минута, когато норвежците поведоха. Те изпълниха заучено положение от фаул, при което Георги Миланов изпусна Вегард Форен, който с техничен удар в далечния ъгъл матира Митрев за 0:1.

След гола, България се хвърли в атаки, което позволи на скандинавците да създадат две поредни положения да удвоят преднината си. Първо Хьогли с далечен изстрел затрудни максимално Митрев, а секунди по-късно Сьодерлунд засече центриране отляво, беше оставен непокрит и засече с глава, но сантиметри го разделиха от целта.

До края нашите така и не успяха да направят сносна атака, логично загубиха и почти сигурно за пореден път ще се простим с участие на голям форум.

България – Норвегия 0:1