Юношеските национали на България изиграха втория си двубой от Елитния квалификационен кръг на Европейското първенство в Грузия 2017.

В него възпитаниците на Ангел Стойков постигнаха фантастичнa победа надигравайки с 2:1 домакините от Франция.

Успехът доближава все повече трикольорите до Евро’2017 в Грузия.

Двубоят се проведе на стадион "Д'Але Жан Льороа" в град Блоа. С днешния успех България U19 събра актив от 4 точки. На родните трикольори им остава една среща - срещу Босна и Херцаговина.

В началото на мача Франция имаше добър шанс да отбележи, но Маолида не сполучи. Родните национали отговориха с отлична възможност пред Калоян Кръстев, който пропусна.

Той обаче се реваншира 60 секунди след пропуска си. В 14-ата минута Кръстев се възползва от отлично центриране в наказателното поле на Йорданов и засече с глава под напречната греда за 0:1.

В 20-ата минута Георги Русев пропусна отлична възможност да удвои аванса на България. Упамекано пък опита да изравни с удар извън наказателното поле, но Наумов улови сигурно. В даденото продължение на първото полувреме Йорданов имаше изгодна ситуация пред себе си, но не намери очертанията на вратата. Буквално в последната секунда пък Наумов прояви блестящ рефлекс, след удар от близко на Упамекано и запази мрежата си суха.

В началото на втората част отново Наумов се справи блестящо, този път след изстрел на Бутоба. Последваха силни минути за България. Йорданов обаче не успя да се разпише от фаул, а малко по-късно Янев не улучи вратата от изгодна позиция. Франция пък можеше да изравни в 55-ата минута, но сътвори страхотен пропуск.

Минутка по-късно, в ответната атака, България удвои аванса си. Найденов центрира прекрасно отдясно, а Тонислав Йорданов засече с глава от границата на вратарското поле за 0:2. В 63-ата минута „петлите” по чудо не намалиха, след като футболист на България изчисти от голлинията. Натискът на домакините даде резултат в 66-ата минута, когато Муса Диаби се възползва от хубав пас на Рейн-Аделаид и намали на 1:2. Маолида пък можеше да изравни след още 120 секунди, но пропусна.

Четвърт час преди края на мача Уамекано извърши нарушение, за което получи втори жълт и съответно червен картон, оставяйки французите с човек по-малко. България можеше почти веднага да се възползва от численото си предимство, но Найденов пропусна отличен шанс. До края на мача, въпреки че бяха с 10 души, французите упражниха сериозен натиск. В заключителните минути имаше инфарктни ситуации пред Наумов, до изравнителен гол не се стигна. Във 2-ата минута на продължението пък и Бутоба получи втори жълт и червен картон, оставяйки „петлите” с 9 футболисти на терена.

Състав на Франция: 1. Антони Месониал, 4. Дайо Упамекано – ч.к., 5. Брадли Данже, 6. Тимоте Коня (46’ – Жанвиер – ж.к.), 7. Келвин Амиен Аду, 9. Мизиан Молида, 10. Белал Бутоба – ч.к., 12. Адбулай Сисако (58’ – Едуард), 13. Муса Диаби, 14. Алек Гьорген – ж.к., 17. Жеф Рейн-Аделаид

Състав на България: 1. Даниел Наумов – ж.к., 2. Андреа Христов, 5. Ангел Лясков, 5. Петър Генчев, 7. Ивайло Найденов – ж.к. (87’ – Ковачев), 8. Георги Янев, 9. Тонислав Йорданов (78’ – Станислав Иванов), 10. Георги Русев, 15. Петко Христов, 16. Калоян Кръстев, 21. Асен Чандъров