България направи истински подвиг с победа 2:0 над фаворита Холандия във важен мач от квалификациите за Мондиал 2018 в Русия. В герой се превърна острието в атаката на нашите Спас Делев, който с два гола окастри "лалетата" и остави нашите в борбата за класиране на световното първенство чрез баража.

Малцина очакваха, че нашите ще се противопоставят на европейския шампион, но командата на Петър Хубчев изигра страхотен тактически мач и въпреки че през целия мач съперникът доминираше, си заслужи победата. Задружна игра с почти безупречна защита отчая холандците, които независимо от надмощието си създадоха едва две-три голови положения пред стабилния в този мач Николай Михайлов.

С успеха България се изкачи на трето място в класирането на група "А" с 9 точки, изпреварвайки с 2 повече Холандия. Лидер остава Франция с 13 пункта, а втори се нарежда Швеция с 10. Следващия двубой на нашите е на 9 юни, когато гостуваме на Беларус.

Очаквано вратар на нашите бе Николай Михайлов, който сменя контузилия се тежко Владислав Стоянов. В защита ще действаха Божидар Чорбаджийски и Васил Божиков в центъра, а Страхил Попов и Петър Занев на бековете. Опорните халфове в схемата  Симеон Славчев и Георги Костадинов, като играчът на Левски изненадващо измести Ивайло Чочев.

Завърналият се в състава на след пауза от година и половина Станислав Манолев игра по дясното крило, а Александър Тонев по лявото. Капитанът Ивелин Попов пък бе зад изнесения напред Спас Делев.

В лагера на Холандия селекционерът Дани Блинд заложи на абсолютния дебютант Матийс Де Лигт, едва 17-годишен. Кевин Строотман, Куинси Промес, Жоржиньо Вайналдум бяха в средната линия на "лалетата", а Дейви Клаасен, Бас Дост и Ариен Робен - триото в атака.

Българският отбор започна доста надъхано и още с първата си атака притесни съперника. Ивелин Попов стреля от пряк свободен удар на около 25 метра, но Зоет спаси сигурно. Холандците тръгнаха в атака, но бяха съсечени след груба грешка в защита.

Дълъг извеждащ пас намери Спас Делев, който овладя топката зад увисналия Де Легт, литна вратаря Зоет и отбеляза на празна врата. Ранният гол стресна "лалетата", които поеха инициативата, но изпитваха сериозни трудности в последната третина. След кратно напрежение пред българската врата, "лъвовете" сръфаха Холандия за втори път.

В 20-ата минута Спас Делев получи топката зад дъгата на наказателното поле и с брилянтен удар простреля Зоет. Последва нов устрем за гостите, които нямаха намерение да се предават въпреки пасива от две попадения.

Командата на Петър Хубчев обаче бе отлично подредена в своята половина, действаше задружно и се бранеше стабилно. Едва последните минути на полувремето нашите се пропукаха и за малко да си изпатят. След дълъг пас Дейви Клаасен върна топката почти от аутлинията назад към Бас Дост, който стреля от движение, но топката профуча покрай вратата.

В средата на мача Холандия имаше предимство във владението на топката с цели 71% срещу 29 за българския тим, но добрата ефективност на Спас Делев направи разликата в резултата през първата част.

След почивката положението на терена изобщо не се промени. Холандия атакуваше в търсене на гол, а нашите се бранеха смело и дебнеха на контраатака. В 58-ата минута дойде първия точен удар в българската врата. Куинси Промес шутира от дистанция и след лек рикошет Ники Михайлов изби в корнер.

Малко след това "лалетата" изпуснаха златен шанс да намалят резултата, след като Бас Дост свали топката за Дейви Клаасен, който от десетина метра фронтално стреля, но Ники Михайлов с чудесна намеса предотврати гола.

Постепенно натискът се притъпи, в последните двайсетина минути холандците бяха обезкуражени и хаотичната им игра в нападение съвсем се провали. Баст Дост с глава бе най-близо да върне отбора си в мача, но Николай Михайлов спаси удара му с глава.

Така България записа изключително престижна и важна победа над именития си съперник Холандия в битката за второто място в група "А" на световните квалификации.

България - Холандия 2:0