Националният отбор на България победи с 1:0 участника на световното първенство Саудитска Арабия в контролна среща, играна в Лисабон.

Преди почивката и двата отбора пропуснаха по едно чисто положение. Първо Спас Делев не успя да се разпише сам срещу вратаря, а в 44-ата минута фрапантна грешка на Николай Бодуров едва не доведе до попадение във вратата ни, но Михаил Александров изби от голлинията.

След почивката Пламен Илиев се отличи с няколко страхотни спасявания, а в 81-ата минута Ивелин Попов с глава откри резултата. Малко след това Саудитска Арабия остана с човек по-малко на терена заради директен червен картон на Аларби Мансур за много груб фаул.

До края не падна нов гол и по този начин националите ни записаха първа победа извън София под ръководството на Петър Хубчев.

През първото полувреме играта беше накъсана и двата отбора създадоха опасни положения, които се брояха на пръстите на едната ръка. Още в 3-ата минута Тайсир стреля, но право в ръцете на Пламен Илиев. После остро центриране на Михаил Александров беше избито, а след четвърт час игра централният защитник Ал Фатил Мохамед направи неуспешен опит да прехвърли вратаря ни от центъра.

След 20 минути игра България организира добра атака, при която Антон Недялков се опита да намери Ивелин Попов, но бранител изчисти в решаващия момент. 120 секунди по-късно Спас Делев направи непростим пропуск. Той беше изведен между централните защитници, излезе сам срещу вратаря, но прати кълбото покрай лявата греда в аут. До края на полувремето за нашите Райнов не успя да се разпише от малък ъгъл, а удар от дистанция на Георги Костадинов беше уловен от Али.

В 44-ата минута Саудитска Арабия не поведе като по чудо. Николай Бодуров се опита да върне с глава от пеналта към Пламен Илиев, Аби Рияд Муханад пресече паса и с едно докосване насочи топката към вратата, но в последния момент Михаил Александров изчисти точно пред голлинията.

Второто полувреме започна с по едно интересно положение и пред двете врати. Първо Ивелин Попов изведе Райнов на чиста позиция фронтално срещу вратата, но мерникът на халфа на Берое изневери. В 51-ата минута Ал Фатил засече с глава центриран от корнер от около 5 м, но Пламен Илиев беше на мястото си и улови. След почти час игра вратарят ни спаси удар и на Мувашар Салман.

След малко повече от час игра Ивелин Попов направи чудесен самостоятелен рейд, но шутът му с десния крак излезе в аут. Десетина минути преди края асът на Спартак Москва отново изведе Райнов на добра позиция, но този път вратарят спаси удара му.

Така се стигна до 81-ата минута, когато Георги Миланов центрира от фланга и Ивелин Попов с глава от границата на вратарското поле откри резултата. Малко след това Аларби Мансур беше изгонен от игра с директен червен картон за много груб фаул срещу халфа на ЦСКА Москва.

До края не падна нов гол и спечелихме контролата с 1:0.

България – Саудитска Арабия 1:0

Голмайстор: 1:0 Ивелин Попов (81)

България: Пламен Илиев, Михаил Александров, Николай Бодуров, Васил Божиков, Антон Недялков, Георги Костадинов, Тодор Неделев (66-Андрей Гълъбинов), Симеон Славчев (63-Георги Миланов), Мартин Райнов, Ивелин Попов (92-Иван Минчев), Спас Делев (77-Александър Тонев)
Селекционер: Петър Хубчев

Саудитска Арабия: У. Али, С. Ал Мувалид, М. Кубрани, М. Ал Фатил, М. Ал Харби, А. Ал Сулайхим (66-Уалид), Ал Ал Закан, Н. Ал Муса, С. Мувашар, Т. Ал Джасам, М. Абу Радиах
Селекционер: Едгардо Бауса