Реал Мадрид спечели категорична победа с 3:0 срещу градския съперник Атлетико Мадрид в първия полуфинален мач от турнира за купата на Испания, игран на стадион "Сантяго Бернабео".

Белите имаха категорично предимство през почти целия мач, но стигнаха до успеха след сериозна доза късмет. Те откриха резултата в 17-та минута след като силен удар на Пепе рикошира в защитник и излъга вратаря.

През второто полувреме Анхел ди Мария даде хитра асистенция на Хесе, който удвои резултата. Малко след това пък удар на аржентинеца доведе до нов гол след рикошет.

Кристиано Роналдо изигра сравнително слаб мач и така не можа да си направи подарък - гол за рождения ден.

Като цяло мачът бе изключително изнервен и непрекъснато имаше остри влизания и разправии. Съдията обаче се прояви малко по-дипломатичен и така някак се мина без червен картон за нито един от двата отбора.

Предстои реванш на "Винсенте Калдерон" другата седмица, който обаче до голяма степен вече е предрешен.

Мачът започна сравнително равностойно. Реал все пак имаше съвсем леко преимущество, което набързо доведе до няколко корнера. След един от тях се стигна за кратко до напрежение пред вратата на Атлетико и защитник изчисти в тялото на Карим Бензема, но след рикошета в него топката мина покрай вратата.

Първото голово положение бе за Атлетико. В 12-та минута Габи центрира силно в наказателното поле, там Арда Туран изпревари Арбелоа и засече добре с глава от около десетина метра, но Касияс внимаваше и спаси.

В 17-та минута обаче Реал откри резултата с известна доза късмет. Ди Мария финтира защитник в половината на Атлетико и подаде встрани за включилия се в атака Пепе. Той приближи наказателното поле и нанесе силен удар, който вероятно нямаше да затрудни Тибо Куртоа. Топката обаче рикошира в защитник и излъга вратаря.

Атлетико можеше да отговори четири минути по-късно, когато защитата на Реал изпусна Миранда при едно центриране от фаул и той засече от въздуха, но Касияс бе изскочил точно срещу него и топката се отби във вратаря. При тази ситуация камерите показаха как Арбелоа откровено дърпа за фланелката Диего Коста, но това остана незабелязано от съдията.

Малко след това пък Реал имаше претенции за дузпа, когато Арбелоа изпревари Миранда за спорна топка в наказателното поле и бе съборен с подпиране отзад. Съдията обаче отново замълча. Малко по-късно при статично положение пред вратата на Реал Арбелоа настъпа умишлено Диего Коста, но го направи много потайно и му се размина без картон.

Белите можеха да вкарат и втори гол след рикошет. След заучено изпълнение на фаул Ди Мария напредна и стреля силно, защитник с пета я отклони и тя мина малко над вратата. В следващата смислена атака последваха два хубави удара от петнайсетина метра на Хесе и след това Модрич, но и двата пъти Куртоа бе стабилен и спаси.

Първото полувреме не бе добро за "Дюшекчиите", които рядко атакуваха вратата на Касияс, а освен това Реал владееше топката в 72 процента от времето. В самото начало на втората част обаче гостите имаха добра възможност. След центриране от корнер топката бе продължена към втората греда, където Диего Годин от два метра засече с глава, но остана съвсем леко под топката и така я прати над вратата.

Мачът обаче бързо стана такъв, както и през първото полувреме - със сериозно териториално преимущество на Реал. Белите разиграваха спокойно, като очевидно голът аванс не ги принуждаваше да прибързват с действията си.

Така в 57-та минута домакините като на шега вкараха втори гол. Анхел ди Мария видя включването на Хесе и даде хитро подаване между краката на защитник. Хесе изскочи зад защитата и рязко чукна топката така, че тя мина под плонжа на Куртоа.

Вратарят на гостите явно бе разколебан и в следващата атака не успя да улови силен удар на Ди Мария от дистанция, но нямаше кой да направи добавка. Малко по-късно Пепе можеше да вкара нов гол, след като протегна крак между двама защитници и засече центриране от корнер, но на сантиметри от страничната греда.

В 72-та минута Атлетико бе много близо до гол. Центриране от корнер бе засечено остро с глава от Диего Годин и Касияс бе безпомощен, но Лука Модрич изби от голлинията.

Ако бяха вкарали гол, гостите вероятно щяха да се амбицират. Вместо това секунди по-късно бяха окончателно съкрушени. Ди Мария пробва силен удар от дистанция, като вероятно Куртоа щеше да спаси. Също както и първия гол обаче топката рикошира в защитник и влезе в мрежата.

Пет минути преди края Роналдо стреля силно от дистанция и затрудни сериозно Куртоа, който не улови топката, но притичалият Иско не можа да намери правилно продължение на атаката.

В даденото от съдията допълнително време Роналдо проби по крилото и поднесе пред вратата, но там Мората от пет метра засече неточно покрай страничната греда.

Реал Мадрид - Атлетико Мадрид 3:0