Рома победи с 2:1 Лацио в дербито на Рим и си гарантира второто място в класирането на Серия А.

Французинът Мапу Янга Мбива вкара победното попадение пет минути преди края на срещата, след като малко преди това Филип Джурджевич бе изравнил. Иначе в 73-та минута Хуан Мануел Итурбе вкара за 1:0.

Така Франческо Тоти и компания останаха недостижими на второто място в класирането и си гарантираха директно участие в групите на Шампионската лига. Лацио пък ще трябва да изчака развръзката в последния кръг.

„Орлите” вече пет шампионатни мача нямат победа над големия си съперник и имат три точки преднина пред четвъртия Наполи. В неделя Лацио гостува именно на стадион „Сан Паоло” в Неапол.

__________________________________________________________________________________

­­­­­­­­­­­­­­­Двубоят бе отложен заради финала за Купата на Италия, който хората на Стефано Пиоли загубиха с продължения от Ювентус.

„Орлите” бяха по-активни през първото полувреме и направиха няколко опасни атаки пред вратата на символичните гости. Филипе Андерсон и Мирослав Клозе обаче пропуснаха от чисти позиции.

Рома промени коренно играта си през второто полувреме. Играчите на Руди Гарсия настъпиха педала, а резервата Виктор Ибарко, заменил капитана Франческо Тоти и Хуан Итурбе всяваха смут в защитата на Лацио.

Така се стигна до 73-та минута, когато двамата офанзивни футболисти на Рома изработиха първият гол. Итурбе засече хубаво центриране на Ибарбо и направи стража на „лациалите” Федерико Маркети безпомощен.

Символичните домакините потърсиха промяна, като в игра се появи Филип Джорджевич. Сърбинът се оказа страхотен коз на Стефано Пиоли и в 82-та минута изравни резултата, разписвайки се с глава след подаване на Мирослав Клозе.

Само три минути по-късно обаче Мирамем Пянич центрира от свободен удар и защитникът Мапу Янга Мбива простреля Маркети за втори път в срещата – гол за 2:1 и победа за Рома.

Лацио – Рома 1:2

0:1 Хуан Мануел Итурбе 73’

1:1 Филип Джурджевич 82

1:2 Мапу Янга Мбива 85

Лацио: Маркети, Де Врай, Баста, Джентилети, Лулич (55 – Каванда), Маури (74 – Джурджевич), Пароло, Андерсон, Билия (78 - Каталди), Кандрева, Клозе

Рома: Де Санктис, Янга Мбива, Холебас, Манолас, Торосидис, Наинголан, Де Роси, Кейта (68 – Пянич) Флоренци, Итурбе (85 – Думбия), Тоти (61 – Ибарбо)