Българските състезатели спечелиха три сребърни и един бронзов медал в първия ден на световното първенство по самбо за мъже и жени и по бойно самбо, което се провежда в Нарита (Япония).

Сребърните отличия са в надпреварата по бойно самбо. Защитаващият титлата и четирикратен световен шампион Марко Косев загуби на финала в категория до 57 кг от Андрей Будажапов (Русия) и не успя да спечели рекордна пета световна титла.

При 74-килограмовите Тихомир Благовестов отстъпи на финала с 0:6 точки пред Нацибян Маврик от Армения. В категория до 100 кг Генко Иванов загуби спора за титлата с 0:7 точки от Вадим Немков (Русия).

Бронзов медалист стана Мартин Иванов в категория до 68 кг спортно самбо. При жените до 60 кг Гергана Вацова завърши пета.

Тя загуби с 1:1 срещата си за третото място от двукратната световна и четирикратна европейска шампионка Анна Репида (Молдова).

България участва на шампионата с 18 състезатели. Утре предстоят нови девет категории.