България загуби първата си среща от сблъсъка с Дания на неофициалното световно първенство по тенис за смесени отбори, което се провежда в Пърт (Австралия).

Преди броени минути най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова отстъпи с 1:2 сета пред световната номер 1 Каролине Возняцки, в отделните части 5/7, 6/4, 2/6 в сблъсък продължил повече от два часа и половина.

Двубоят започна повече от добре за българката, която буквално прегази именитата си съперничка в началния половин час. Цвети стигна до възможност за пробив още в първото подаване на Возняцки, която обаче не успя да реализира.

Последва гейм на нула за пловдивчанката, след което се стигна и до пробив в нейна полза и нов убедителен сервис гейм, с който резултатът набъбна на 3/1 за Пиронкова.

В тези мигове първата ни ракета демонстрира най-доброто от модерния тенис – агресивна игра от дъното на корта, великолепно предвижване и завършващи удари при всяка удобна позиция (и по-изненадващо бе, че голяма част от тях бяха от форхенд).

За съжаление обаче Цвети не успя да поддържа това ниво на представяне за дълго и напълно безличната и пасивна, но за сметка на това сигурна, игра на датчанката успя да вземе връх.

В осмия гейм Возняцки заличи изоставането си и изравни за 4/4, но веднага след това българката стигна до нов пробив и получи възможността да сервира за сета (при 5/4).

Последваха няколко непредизвикани грешки, вследствие на позагубения тайминг при ударите на Пиронкова и пореден брейк, който остави световната номер 1 в сета, а след това датчанката спечели и останалите два гейма, а с това и първия сет.

В началото на втората част Возняцки стартира със серия от 7 поредно спечелени точки, с която тя не само че взе подаването си на нула, но имаше и три поредни възможности за пробив за 2/0.

Отговорът на Цвети в тази критична ситуация бе повече от впечатляващ – 9 поредни разигравания за българката и тя на свой ред успя да поведе с пробив, който в последствие бе затвърден за 3/1.

За разлика от първата част обаче, този път Пиронкова не допусна срив в играта си, успя да удържи аванса си и след 6/4 в своя полза да възстанови статуквото на корта.

За огромно съжаление на всички приятели на българския тенис след близо два часа изключително оспорвана и ожесточена битка, в най-важната заключителна трета част, физическите сили на Цвети се изчерпаха до край и тя не бе в състояние да се противопостави на своята опонентка.

Още в първите два гейма пловдивчанката даде ясни знаци, че получи крампове в краката си и може би някакъв проблем с дишането, драстично понижи нивото си на игра и за състезателка от класата на Возняцки не бе трудно да стигне до крайния успех.

Така България отстъпва за момента на Дания с 0:1, но след малко на централния корт в “Бърсууд дом” Григор Димитров ще има възможността да изравни, ако спечели сблъсъка си с Фредерик Нилсен.