Рафаел Надал демонстрира шампионския си характер и измъкна драматична победа с 3:2 сета срещу сравнително неизвестния американец Тим Смичек.

Мачът започна очаквано и испанецът спечели сравнително лесно първия сет с 6:3. След това обаче той показа необичайни признаци на умора и Смичек взе инициативата.

112-ят в ранглистата американец спечели вторият сет с 6:3. В третия двамата стигнаха до епична борба и след цели 81 минути Смичек спечели тайбрек със 7:6.

Изглеждаше, че това окончателно ще съкруши Надал. След кратко освежаване в съблекалните обаче той се върна възроден и спечели следващия сет с 6:3.

Накрая в решителния сет Надал проби съперника си при 5:5 и получи възможност да сервира за мача. При резултат 30:0 и само на две точки от победата невъзпитан човек от публиката попречи на Надал при първия сервис.

Тогава обаче Смичек демонстрира впечатляваща проява на феърплей и заяви, че трябва да бъде изпълнен първи сервис, вместо втори. Надал го спечели, но след това американецът спаси трите поредни мачбола. Силите му обаче не стигнаха за пробив и Надал спечели мача.

"Искам да го поздравя за това, което направи накрая. Това бе невероятна проява на феърплей. Много малко хора биха го направили при 6:5 в последния сет, след 4 часа игра", заяви след мача Надал.

"Усещах влагата и горещината много тежко и след първия сет бях много уморен. След само един час започнах да усещам схващания. Не знам каква е причината. Но това е нормално в големите турнири".