Ракета №1 на България при жените Цветана Пиронкова тръгна с победа в тазгодишното си участие на турнира от Големия шлем „Ролан Гарос”, след като надделя със 7:6(5), 6:2 над поставената под №22 в основната схема Барбора Захлавова Стрицова (Чехия) в мач, продължил един час и 35 минути.

В следващия кръг пловдивчанката ще се изправи срещу победителката от двойката Дениса Алертова (Чехия) и Джоана Конта (Великобритания).

Това пък беше четвърти мач между Пиронкова и чехкинята, като сънародничката ни вече води с 3:1 успеха.

Сблъсъкът беше изпълнен с пробиви и в първата част двете си размениха шест брейка, а във втората имаше още четири. Там обаче българката тотално доминираше на корта и съвсем заслужено постави на колене съперничката си.

На старта двете си размениха по един гейм, след което последваха цели пет, при които подаващите не успяха да вземат своите сервис геймове. Така се стигна до 5:4 за Стрицова, но Пиронкова показа много силна игра и й взе подаването.

После българката изоставаше с 30:40, но след три поредни точки, една от която изключително зрелищна, удържа и поведе с 6:5. В тайбрека нещата стигнаха до 4:4, после до 6:5 за пловдивчанката, която в крайна сметка взе сета с безмилостен уинър.

Втората част започна с двойна грешка на чехкинята, което позволи на Пиронкова да вземе първия гейм, но след това буквално върна жеста и загуби подаването си след нова двойна грешка в мача.

В петия гейм Пиронкова отново успя да пробие, което се оказа решаващо за крайния изход на сблъсъка. Още следващия гейм нашата проби на нула, а до края спечели спокойно.

С успеха Цвети заработи 70 точки за световната ранглиста.