Поставеният под номер 2 Анди Мъри (Великобритания) се класира за втория кръг на Откритото първенство на Франция по тенис.

Полуфиналистът от предишните два сезона Мъри започна с труден успех срещу 37-годишния квалификант Радек Щепанек (Чехия) с 3:6, 3:6, 6:0, 6:3, 7:5.

Мачът се доигра днес, след като снощи беше прекъснат заради настъпила тъмнина при 4:2 гейма за шотландеца в четвъртия сет.

При подновяването на двубоя днес Мъри успя да запази преднината си в четвъртата част и да изравни резултата, а в решаващата пети сет той реализира единствения пробив в 11-ия гейм, а след това затвори мача при собствен сервис след общо време 3:41 часа на корта.

"Невероятно е какво прави Радек. Той имаше много тежка контузия през миналата година, но се завърна и на неговата възраст играе по този начин. Аз мисля, че не бих могъл да го направя", коментира Мъри.

Във втория кръг британецът ще срещне представителя на домакините Матиа Бург.

Деветкратният шампион Рафаел Надал стартира с експресна победа срещу австралиеца Сам Грот с 6:1, 6:1, 6:1 след малко повече от час.

Четвъртият в схемата Надал пласира 25 печеливши удара и допусна само 3 непредизвикани грешки в мача срещу 28 на съперника.

Номер 7 Томаш Бердих (Чехия) също нямаше особени проблеми в първия кръг и стигна до бърз успех срещу Вашек Поспишил (Канада) с 6:3, 6:2, 6:1.

Бердих, полуфиналист през 2010 година, направи 27 печеливши удара в срещата, а във втория кръг той ще играе срещу Малек Джазири (Тунис).

Джазири за втори път в кариерата си записа победа в основната схема на "Ролан Гарос" след 6:4, 3:6, 6:1, 6:2 срещу германеца Флориан Майер.