Милан удари Болоня с 3:0 и се класира за Лига Европа. Успехът за "росонерите" не дойде никак лесно, независимо от разликата - повече от час гостите се браниха стабилно. Чак в 69-ата минута Жерар Деолуфеу откри резултата, а четири по-късно Хонда със страхотен гол от пряк свободен удар довърши съперника.

Така ходенето по мъките и петте поредни мача без победа за Милан най-сетне приключиха, а победата гарантира шестото място крайното класиране, което праща тима в квалификациите на Лига Европа. "Росонерите" са с четири точки преднина пред седмия Фиорентина преди последния кръг идната неделя.

Така Милан ще играе за първи път в евротурнирите от три години насам. През сезон 2013/14 отборът игра в Шампионската лига, но отпадна безславно на осминафиналите от Атлетико Мадрид (0:1, 1:4).

Милан във втори пореден мач излезе в схема 3-5-2, като дуото в атака бе Карлос Бака и Джанлука Лападула. Още във 2-ата минута "росонерите" разпечатаха вратата на гостите, но голмайсторът Лападула се оказа в засада и реферът Пиеро Джакомели справедливо не зачете попадението.

Малко след това Монтоливо получи топката на границата на наказателното поле и стреля мощно, но прати топката над вратата. В 14-ата минута "росонерите" направиха фрапантен пропуск. След страхотен пробив Деулофеу изведе Лападула сам срещу вратаря, но нападателят от 7-8 метра не можа да уцели вратата.

Постепенно гостите успяха да устоят на натиска и заиграха по-уверено в предни позиции. Два опита на Сафир Тайдер за удари от дистанция обаче не притесниха Джанлуиджи Донарума.

Бившият миланист Матиа Дестро, който бе на върха на атаката на Болоня, пък бе добре пазен и нямаше удобни ситуации за гол. Милан все пак продължи да атакува по-настъпателно, но към края на полувремето напрежението пред вратата на гостите идваше само от центрирания, които нямаше кой да превърне в гол.

След почивката ситуация на терена не се промени особено. "Росонерите" владееха повече топката, но в нападение бяха твърде беззъби. В 52-ата минута Пашалич се размина с гола след центриране от корнер.

Монтела извади яловия Бака и пусна Кейсуке Хонда, който имаше ключова роля до края на мача. Именно японецът центрира на Деулофеу, но волето на испанеца не сполучи. Малко след това Хонда отправи хубав диагонален удар отдясно, но Миранте плонжира в близкия ъгъл и спаси. В 66-ата още един гол на Лападула бе отменен, отново правилно заради засада.

В 69-ата минута обаче защитата на Болоня рухна. След страхотна комбинация Мати Фернандес изведе брилянтно Деулофеу сам срещу Миранте и испанецът с нисък остър шут простреля вратаря на гостите за 1:0.

В 73-ата Милан си опече мача с втори гол. Резервата Хонда изпълни перфектен пряк свободен удар от над 20 метра и прати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл на Миранте - 2:0. До края "росонерите" си доиграха спокойно мача, а в продължението Лападула вкара отблизо трети гол за крайното 3:0.

Милан - Болоня 3:0

1:0 Деулофеу 69