България постигна първата си победа на световното първенство по волейбол при жените, което се провежда в Италия. В третия си мач от група "В" българките надиграха драматично Турция с 3:2.

Двубоят започна с превъзходство за туркините, които спечелиха първия гейм с 25:20 след по-добра игра в атака. Втората част премина през няколко обрата и България успя да се върне в двубоя, побеждавайки с 25:23.

Инерцията от изравняването на резултата помогна на българките и те започнаха да играят все по-уверено в защита. Избраничките на Владимир Кузюткин контролираха изцяло развоя на събитията в третата част и закономерно спечелиха с 25:18.

В четвъртия гейм играта отново премина при поделено превъзходство, като водачеството в резултата често се сменяше. Турският тим обаче демонстрира по-голяма увереност в края на частта и победи с 27:25. Турция поведе с 8:6 при смяната на полетата в решителния тайбрек, но българският отбор постигна обрат до 11:9 след спечелването на четири поредни точки.

Това беше достатъчно на България да победи при първия си мачбол в двубоя, продължил повече от два часа.

Най-резултатна в срещата беше Елица Василева с 26 точки. Добриана Рабаджиева добави още 23 точки за ценния първи успех по време на Мондиал 2014. За Турция 20 точки реализира Нериман Озьой.

В събота българският състав ще се изправи срещу аутсайдера Камерун, който няма нито една спечелена точка. До момента. България заема четвъртото място в групата с актив от 3 точки.

Турция - България 2:3 (25:20, 23:25, 18:25, 27:25, 12:15)

Турция: Гьозде Сонсирма 17 точки, Кубра Акман 17, Седа Токатлиоглу 16, Бахар Гуидети 9, Наз Акьол 4, Нериман Озьой 20, Гизем Карадайъ-либеро (Гюлдениз Пасаоглу 2, Асуман Каракоюн 1)

България: Лора Китипова, Добриана Рабаджиева 23, Нася Димитрова 11, Елица Василева 26, Страшимира Филипова 11, Емилия Николова 17, Мария Филипова-либеро (Диана Ненова 1, Елена Колева)