Българският национален отбор по волейбол за мъже се класира за финала на Европейските игри в Баку! Националите победиха Полша с 3:2 (25:14, 19:25, 25:22, 23:25, 15:13) гейма в драматичен мач, който продължи 2:09 часа.

В спора за титлата България ще играе в неделя срещу победителя от втория полуфинал между Русия и Германия. С класирането си на финала българските волейболисти донесоха десети медал за страната от Баку.

България започна в състав Валентин Братоев, Георги Братоев, Жани Желязков, Николай Николов, Светослав Гоцев, Тодор Алексиев и Мартин Божилов-либеро.

Двата отбора изиграха равностоен двубой, а драмата настъпи при 10:10 в тайбрека. Българите поведоха с 12:10 и 14:12. Поляците спасиха първия мачбол, но след това Валентин Братоев с успешна атака донесе победата за българския тим.

За България се отличи Жани Желязков с 21 точки, 19 точки добави Тодор Алексиев, а със 17 точки завърши Валентин Братоев. За Полша най-резултатен беше Артур Шалпук с 23 точки.

Финалът е в неделя, 28 юни от 11.00 часа българско време. Постижението е историческо за страната ни. След 35 години мъжкият ни тим отново ще играе в мач за златните медали. За последно отборът ни спечели полуфинален мач на Олимпиадата през 1980 година, но на финала паднахме с 1:3 гейма от домакина СССР.