България се класира за втората фаза на европейското първенство по волейбол за жени, което се провежда в Грузия и Азербайджан. Във втората си среща от група "С" българките, водени от селекционера Иван Сеферинов, спечелиха драматично с 3:2 (25:17, 10:25, 25:16, 20:25, 20:18) срещу състава на Турция за 136 минути игра.

"Лъвиците" започнаха в състав: Добриана Рабаджиева, Елица Василева, Емилия Димитрова, Лора Китипова, Страшимира Симеонова, Христина Русева и либерото Мария Филипова. Туркините поведоха с 8:4 и 10:5 в първата част, но България взе аванс 16:15 при втората техническа пауза. До края на гейма Турция записа само още две точки и българките закономерно победиха с 25:17.

Във втория гейм турският отбор взе аванс от 8:4 и 16:8 при двете задължителни прекъсвания и след това не изпусна инициативата, изравнявайки резултата при 25:10. В третата част България отново диктуваше събитията на полето и поведе с 8:6 и 16:10, след което отново надделя след лесно 25:16 за 29 минути игра. Четвъртият гейм премина при превъзходство за туркините, които натрупаха сериозна преднина от 16:9 и 21:15, за да доведат срещата до тайбрек след 25:20.

Решителната пета част започна с превъзходство за българките. Те взеха аванс от 6:3, но допуснаха изравняване до 7:7. Смяната на полетата дойде при 8:7 в полза на Турция. Стигна се до 11:11 в решителните моменти в края, след които българките получиха първия си мачбол при 15:14. Туркините отразиха първата точка за спечелване на мача, но се пропукаха при четвъртия опит на България да победи. Крайното 20:18 осигури втори успех за българския тим на шампионата на Стария континент и класиране във фазата на директните елиминации. Воденият от Иван Сеферинов състав е на второ място в класирането, докато Турция и Украйна ще определят помежду си кой ще отпадне в директен сблъсък.

Най-резултатна за българския успех стана Добриана Рабаджиева с 19 точки, а Елица Василева добави още 17 точки. Еда Ердем се отличи с 15 точки за състава на Турция. В понеделник България ще се изправи срещу Русия в последния си мач от група "С".