Носителят на Купата на България Ботев (Пловдив) за 2017 г. се класира за 1/2 полуфинала в настоящото издание на турнира. Това стана, след като на стадиона си в Коматево възпитаниците на старши треньора Николай Киров разгромиха с 5:0 Литекс в 1/4 финален двубоя.

Герой за домакините стана Стивън Петков, който започна мача като титуляр и отбеляза три гола. Четвъртото попадение за "канарчетата" вкара Филипе Бризола, а петото Тодор Неделев.

Домакините започнаха двубоя по-уверено и още в 8-ата минута създадоха първото опасно положение пред вратата на съперника. Цветомир Панов получи топката на десния фланг и я пусна успоредно на голлинията, където Стивън Петков се опита да я засече на празна врата, но се размина с нея.

В 15-ата минута Дуде Ндонгала центрира и Стивън Петков прати с глава топката във вратата на гостите за 1:0. Атаките на "канарчетата" продължиха и в 21-ата минута Ду,де Ндонгала излез сам срещу вратаря на гостите, но не успя да го преодолее.

Избитата от стража топка попадна във Филипе Бризола, който отправи удар, но Ангел Лясков изчисти с глава топката от голлинията. В 24-ата минута Тодор Неделев опита да вкара гол директно от корнер и беше близо да успее, но след изстрела му топката облиза гредата и излезе в аут.

Минута по-късно Тонислав Йорданов от Литекс получи травма и бе заменен от Георги Търтов. В 29-ата минута Филипе Бризола подаде на Тодор Неделев, който след майсторски пробив подаде на Стивън Петков и нападателя покачи на 2:0. Три минути по-късно двамата повториха същото упражнение, но този път Стивън Петков не успя да овладее коженото кълбо.

Секунди преди почивката Филипе Бризола реши всичко в този двубоя с гола си за 3:0 Бразилецът получи топката от Тодор Неделе и се разписа с диагонален удар. В 64-ата минута Иван Иванов от гостите получи втори жълт картони и бе изгонен от игра, след като събори в наказателното поле иткъсващия се Густаво Алфонсо от пловдивския тим.

Съдията Станислав Ставров отсъди дузпа за Ботев. Зад топката застана Стивън Петков, който покачи на 4:0, реализирайки своя трети гол в мача. В 67-ата минута Тодор Неделев изпълни пряк свободен удар, но вратарят на гостите парира удара.

В 78-ата минута гостите поискаха дузпа след като Ангел Лясков бе пресиран в наказателното поле от Пламен Димев и Лъчезар балтанов, но реферът Станислав Ставров прецени, че няма основание да отсъди най-тежкото наказание. В 87-ата минута Тони Тасев проби майсторски, подаде на Тодер Неделев, който хладнокръвно вкара гол, фиксирайки крайното 5:0.

БОТЕВ - ЛИТЕКС 5:0

1:0 С.Петков (15)
2:0 С.Петков (29)
3:0 Бризола (45)
4:0 С.Петков (64-дузпа)
5:0 Неделев (87)

БОТЕВ: 22. Даниел Кайзер, 2. Цветомир Панов, 70. Пламен Димов, 18. Радослав Терзиев, 24. Лазар Марин, 17. Лъчезар Балтанов, 7. Фелипе Бризола (61-6. Алваро Юлиано), 8. Тодор Неделев, 29. Дуде Ндонгала (68-11. Тони Тасев), 93. Густаво Афонсо (70-11. Кристиан Добрев), 20. Стивън Петков

ЛИТЕКС: 1. Диян Вълков, 22. Ангел Лясков, 5. Петко Ганев, 16. Иван Иванов, 6. Михаил Минков, 4. Николай Христов, 18. Ивайло Раденцов, 10. Тонислав Йорданов (26-98.Георги Търтов), 17. Добромир Бонев, 9. Методи Костов, 7. Христо Кирев