Левски стартира по уникален начин празненствата по случай юбилея си от 100 години, след като изигра страхотен шоу-мач с Лацио и победи с 3:2 римските орли пред 35 000 зрители.

Феновете на "сините" пък сътвориха невероятна атмосфера по трибуните и доказаха любовта си към клуба и емблемата.

Легендата Георги Аспарухов-Гунди бе избран за футболист №1 на Левски, а двукратният олимпийски шампион по класическа борба Боян Радев стана най-велик спортист на "синия" клуб.

Преди двубоя 160 знаменити спортисти на Левски бяха наградени с почетни плакети. 80 от тях бяха свързани с футбола, а другите 80 - с най-различни спортове.

С тези награди започна и юбилейната среща, в която за българите на два пъти се разписа Димитър Макриев, едно попадение добави Станислав Иванов, а за Лацио вкараха Мамаду Тункара и Гаел Какута.

В мача участие взеха и шестима легенди на тима - Елин Топузаков, Даниел Боримиров, Димитър Телкийски, Христо Йовов, Александър Александров-Кривия и Георги Иванов-Гонзо.

Юбилейната среща започна с атаки за Левски. "Сините" натиснаха сериозно гостите от Рим в началото и в петата минута бяха близо до попадение.

Тогава Христо Йовов-Бижутера бе изведен зад защитата на италианците, но се затвори и не успя да вкара от малък ъгъл. Две минути по-късно Лацио сътвори страхотна контра, но Пламен Илиев спаси това положение.

"Орлите" от Рим летяха високо в тези минути и успяха да вкарат. В 14-ата минута Гаел Какута изведе отлично Мамаду Тункара, който с техничен удар направи безпомощен Илиев за 0:1.

Малко по-късно играта напуснаха Гонзо, Кривия и Йовов, които отстъпиха местата си на по-млади левскари.

В 19 минута и 14 секунда пък играта бе прекъсната, като така бе почетена годината на създаване на Левски, а феновете на сините сътвориха невероятна хореография и светлинно шоу с пиротехника.

Малко по-късно Лацио можеше да вкара ново попадение, но Пламен Илиев се намеси отлично. След половин час игра Валери Божинов стреля от пряк свободен удар, но над вратата.

В 34-ата минута стана 0:2. Гаел Какута премина с лекота през защитата на Левски и без проблеми преодоля Илиев и опъна мрежата му. До края на полувремето сините натиснаха, но така и не успяха да вкарат.

Второто полувреме обаче започна с гол за Левски. В 47-ата минута резервата Илия Димитров изведе отлично Димитър Макриев, който с техничен удар опъна мрежата за 1:2.

Десет минути по-късно "сините" направиха пълен обрат. Макриев за втори път се откъсна зад защитата на Лацио и с отсечен удар изравни - 2:2.

Феновете изригнаха, а един привърженик дори нахлу на терена да поздрави любимците си. "Сините" продължиха да диктуват темпото и Макриев можеше да вкара хеттрик, но стреля неточно.

В 73-ата минута пък Стефан Велев нацели лявата греда. Три минути по-късно се стигна и до пълен обра, след като младокът Станислав Иванов се подигра със защитата на Лацио и вкара феноменален гол за 3:2.

До края левскарите владееха инициативата, правеха шоу и радваха феновете по трибуните. "Сините" в крайна сметка спечелиха тази юбилейна среща и дадоха начало на празненствата по случай 100-годишнината си.

ЛЕВСКИ - ЛАЦИО 3:2

0:1 Тункара (14)
0:2 Какута (34)
1:2 Макриев (47)
2:2 Макриев (58)
3:2 Станислав Иванов (76)

ЛЕВСКИ: Пламен Илиев, Пламен Крумов, Орлин Старокин, Елин Топузаков, Даниел Димов, Станислав Ангелов, Даниел Боримиров (25 - Владимир Гаджев), Димитър Телкийски, Христо Йовов, Александър Александров (15 - Валери Божинов), Георги Иванов-Гонзо
Резерви: Михаил Иванов, Дъстли Мюлдер, Христо Попадийн, Валери Божинов, Пламен Димов, Илия Димитров, Станислав Иванов, Димитър Макриев, Стефан Велев, Владимир Гаджев

ЛАЦИО: Страхоша, Каванда, Новарети, Сиани, Раду, Андерсон, Минала, Ледесма, Какута, Кейта, Тункара