Новакът Ботев Враца победи гостуващия Етър Велико Търново с 2:0 в среща от петия кръг на първа професионална футболна лига.

С втория си пореден успех в елита момчетата на Сашо Ангелов се придвижиха към средата на класирането с актив от 6 точки, а съперникът вече е 12-и с 4 точки.

Домакините имаха предимство, като още в третата минута Петър Атанасов се измъкна в наказателното поле и копна топката над плонжа на Христо Иванов, но намери страничната греда.

Врачани заслужено поведоха в 28-ата минута, когато с дълъг пас Йордан Апостолов изведе в ляво Атанасов, който напредна, освободи се от Дима Атанасов в наказателното поле и простреля вратаря Иванов в близкия ъгъл.

Етър не създаде почти нищо в атака, а пет минути преди почивката Ботев можеше да стигне до втори гол. Христо Иванов излезе неразчетено извън наказателното поле, Атанасов го изпревари и го преодоля в ляво и пусна към Валери Домовчийски, но нападателят на врачани в последния момент преди да стреля към празната врата беше блокиран от Крум Стоянов.

Домакините продължиха да създават повече опасности и след почивката. В 51-ата минута Домовчийски центрира от дясно към далечната греда, откъдето Атанасов засече от въздуха, но Иванов реагира добре и успя да избие.

След час игра Етър създаде първото си по-добро положение. Даниел Младенов беше изведен в ляво зад гърба на защитата на съперника и почти от аутлинията върна към непокрития Румен Руменов, но той стреля над целта от 12-13 метра.

В 65-ата минута Ботев удвои преднината си. Атанас Фиданин подаде от ляво към Петър Атанасов, чийто първи изстрел от десетина метра беше блокиран от Артьом Артюнин, но голмайсторът на домакините направи добавка и записа петото си попадение за сезона, с което излезе начело в листата при стрелците.

В 82-ата минута Атанасов беше близо до хеттрик, но опасният му изстрел по диагонала беше отразен с една ръка от стража Христо Иванов.

Две минути по-късно великотърновци можеха да намалят, но Иван Петков с глава нацели дясната греда на вратата на Красимир Костов след центриране от дясно.

В добавеното време Флорент Боджадж също пропусна да вкара за Етър с глава от добра позиция след пас от ляво на Ерик Почански.

Ботев Враца - Етър Велико Търново - 2:0 (1:0)

Голмайстор: 1:0 Петър Атанасов 28, 2:0 Петър Атанасов 65

- Ботев Враца - Красимир Костов, Андреас Васев, Мариян Иванов, Венцислав Керчев, Атанас Фиданин, Емил Стоев, Спас Георгиев (80-Юлиан Ненов), Ивайло Михайлов, Йордан Апостолов, Петър Атанасов 90+3-Михаил Минчев), Валери Домовчийски (88-Георги Вълчев)

- Етър - Христо Иванов, Крум Стоянов, Артьом Артюнин, Иван Скерлев, Димо Атанасов (70-Чавдар Ивайлов), Георги Сърмов, Никола Колев (72-Иван Петков), Румен Руменов, Флорент Боджадж, Даниел Младенов, Жилсон Варела (46-Ерик Почански)