Ливърпул победи Атлетико Мадрид с 3:2 в мач, който може да бъде определен като истински футболен празник за неутралния зрител. Двата отбора предложиха много емоции в третия сблъсък от група "B" на Шампионска лига, игран на "Уанда Метрополитано".

Двубоят започна отлично за мърсисайдци, които още преди да бе изминал четвърт час игра имаха преднина от два гола. Джеймс Милнър откри резултата в 8-ата минута, а 5 по-късно Наби Кейта удвои аванса на "червените". Антоан Гризман възстанови равенството още преди почивката с две попадения в 20-ата и 34-ата минута.

В началото на второто полувреме обаче френският нападател получи директен червен картон заради грубо нарушение срещу Роберто Фирмино и остави своя отбор в намален състав.

Мохамед Салах за пореден път се превърна в герой за Ливърпул, след като донесе успеха в 76-ата минута, реализирайки дузпа. "Дюшекчиите" също имаха претенции за 11-метров наказателен удар до края на редовното време, но главният съдия не уважи техните искания.

Двата отбора се изправиха един срещу друг като лидери в своята група. Преди година и половина те отново премериха сили, когато Атлетико отстрани Ливърпул на 1/8-финал след драматичен успех с продължения в Англия.

Мадридчани бяха в по-изгодната позиция преди днешния сблъсък, тъй като имаха допълнителни дни за подготовка, тъй като двубоят през изминалия уикенд срещу Гранада беше отложен. Луис Суарес изненадващо остана на резервната скамейка срещу бившия си клуб от "Анфийлд".

За всеки отбор гостуванията на "Уанда Метрополитано" са трудни, но мърсисайдци успяха да продължат серията си от вече 21 мача без загуба във всички турнири.

Ливърпул остава лидер в групата с актив от 9 точки, докато Атлетико е втори с 4 пункта. В следващия кръг (03.11) двата тима отново ще премерят сили, но този път на "Анфийлд".

Сблъсъкът започна на високи обороти, като Ливърпул съумя да открие резултата още с първото положение в мача. Мохамед Салах действа индивидуално и след като се справи с трима футболисти на "дюшекчиите", отправи изстрел от границата на наказателното поле, а след рикошет в крака на Джеймс Милнър, топката влетя в мрежата на Ян Облак – 0:1.

Футболистите на Юрген Клоп продължиха да бъдат по-агресивни, а убийствената ефективност на мърсисайдци даде отражение в 13-ата минута, когато Наби Кейта удвои аванса на "червените". Домакините не успяха да изчистят кълбото по най-добрия начин, а то попадна на волето на Кейта, който стреля неспасяемо от въздуха – 0:2.

Атлетико отговори на сериозната заявка от страна на английския тим и в 20-ата минута "дюшекчиите" намалиха изоставането си. Тома Лемар проби отляво и центрира към пеналтерията, където Коке нанесе удар от движение, а Гризман бе на точното място, за да реализира във вратата на Алисон. При ситуацията останаха съмнения за засада, но след проверка със системата ВАР, попадението бе зачетено.

В 28-ата минута Гризман бе изведен зад гърба на противниковата защита, но излязъл очи в очи със стража на мърсисайдци, френският нападател не успя да го преодолее и пропусна чудесна възможност да възстанови паритета.

Головото шоу в Мадрид продължи, след като Гризман отново попадна в прегръдките на своите съотборници в 34-ата минута. Жоао Феликс се отличи със страхотни индивидуални действия в половината на Ливърпул, след което пусна топката към своя съотборник, а на французина му бе нужно само едно докосване, за да се освободи на стрелкова позиция и с прецизен удар по земя матира Алисон за втори път.

Към края на първата част Лемар получи топката в близост до вратарското поле, след като бе оставен необезпокояван от защитата на "червените", но Алисон бързо скъси дистанцията и се отчете с отлична намеса.

В първите минути след почивката отново гостите бяха по-активни, а в 48-ата Мане стреля с глава след ъглов удар, но Ян Облак се намеси. В ответната атака Де Паул и Караско взаимодействаха добре помежду си, а последният се озова на страхотна позиция и само добрата изява на Алисон под рамката запази резултата непроменен.

Малко по-късно героят за "дюшекчиите" Антоан Гризман получи директен червен картон заради нарушение с крак в главата на Роберто Фирмино.

Това даде импулс в играта на мърсисайдци, които на няколко пъти опитаха да застрашат Ян Облак, но без успех.

Четвърт час преди края на мача Ермосо направи излишно нарушение срещу Диого Жота в наказателното поле, а главният съдия не се поколеба да посочи бялата точка. Мохамед Салах се нагърби с изпълнението на дузпата и хладнокръвно изпрати стража на домакините в обратния ъгъл – 2:3.

Само няколко минути по-късно Хосе Хименес падна в наказателното поле на Ливърпул след контакт с Диого Жота. Реферът отсъди 11-метров наказателен удар, но след като разгледа ситуацията с ВАР, отмени това свое решение, което предизвика бурно недоволство сред домакините.

В последните минути на срещата футболистите на Диего Симеоне опитаха да спечелят точката, но безуспешно.

Атлетико Мадрид – Ливърпул 2:3

0:1 – Милнър 8‘

0:2 – Кейта 13‘

1:2 – Гризман 20‘

2:2 – Гризман 34‘

2:3 – Салах 78‘ (дузпа)

Атлетико Мадрид: Облак, Трипиър, Фелипе, Кондогбия (Хименес – 46‘), Ермосо (Йоренте – 80‘), Караско, Лемар (Суарес – 80‘), Коке, Де Паул (Лоди – 80‘), Феликс (Кореа – 80‘), Гризман

Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд (Гомес – 85‘), Ван Дайк, Матип, Робъртсън, Милнър (Окслейд-Чембърлейн – 63‘), Кейта (Фабиньо – 46‘), Хендерсон, Мане (Жота – 63‘), Салах (Уилямс – 90+2‘), Фирмино