Барселона разпердушини Атлетик Билбао с 4:0 и спечели Купата на Краля в Испания. Каталунците имаха смазващо превъзходство над баските и след четири гола в рамките на 12 минути през втората част изковаха 31-вия си трофей в турнира.

Антоан Гризман даде аванс за Барса в 60-та минута, а три по-късно Френки де Йонг удвои. След това дойде времето и на Лионел Меси, който се разписа два пъти в 68-та и 72-та минута, за което бе избран за най-добър играч в мача.

За Атлетик Билбао това бе втори пореден загубен финал, след като по-рано през месеца претърпя поражение с 0:1 от Реал Сосиедад в мача за трофея за 2020 година, отложен заради пандемията от коронавирус.

Така Роналд Куман спечели първия си трофей като треньор на Барселона, а това ще даде голяма доза самочувствие на тима в предстоящата битка за титлата в Испания.

Барселона диктуваше събитията на терена през първото полувреме, в което не даде никакви шансове на противника си. Каталунците владееха топката в 85% от игровото време, а баските рядко минаваха центъра.

Още в 5-та минута Барса можеше да поведе в резултата, след като Меси бе изведен зад защитата и намери около точката на дузпата Френки де Йонг. Нидерландецът стреля технично по тревата в далечния ъгъл, но удари страничната греда.

След почивката хората на Роналд Куман продължиха с убийственото си превъзходство, но този път то бе изразено и в голове. Още в 48-та минута Дест намери Гризман в наказателното поле, но ударът на французина бе отразен от Симон. Малко след това стражът на баските спаси и шут на Педри. Последва ъглов удар и засечена топка от Бускетс, а Симон отново показа рефлекс.

Малко след това започна фиестата за Барса. В 60-та минута Де Йонг центрира прекрасно от дясното крило и намери Гризман на метри от вратата. Този път французинът нямаше грешка - прекрасно насочен удар и 1:0 за Барселона.

Само три минути по-късно каталунците на практика капарираха трофея. Де Йонг се реваншира за пропуска си от началото на срещата и засече хубаво подаване на Жорди Алба за 2:0. Центрирането на защитника изненада отбраната на баските, а Де Йонг с глава опъна мрежата за втори път в мача. Това обаче не бе всичко и Барса продължи да се забавлява. И да вкарва.

В 68-та минута и Лионел Меси записа името си сред голмайсторите. Де Йонг ознаменува прекрасната си игра с втора асистенция, а Меси свърши останалото - 3:0.

Меси вкара и четвърти гол за Барселона след още четири минути. Алба проби и центрира от лявото крило, а Лео с лекота насочи топката в мрежата за четвърти път. В 86-та минута Антоан Гризман също записа дубъл. Поне за няколко секунди. Гол на французина бе отменен заради засада. Гризи бе изведен зад защитата, финтира вратаря и вкара на опразнената врата. ВАР обаче се намеси от отмени попадението.

В крайна сметка Барселона спечели заслужено срещата и взе първия си трофей от две години насам.

Атлетик Билбао - Барселона 0:4

0:1 Антоан Гризман 60’

0:2 Френки де Йонг 63’

0:3 Лионел Меси 68’

0:4 Лионел Меси 72’

Атлетик Билбао: Симон, Де Маркос, Алварес (67 - Нунес), Мартинес, Баленсиага, Муняин (46 - Лекуе), Лопес (67 - Берчиче), Гарсия, Беренгер (54 - Весга), Гарсия, Уилямс (67 - Виялибре)

Барселона: Тер Стеген, Лангле, Пике (82 - Араухо), Мингеса (87 - Брейтуейт), Бускетс, Алба, Педри (81 - Мориба), Де Йонг, Дест (74 - Роберто), Гризман (88 - Дембеле), Меси