Левски победи с 2:0 Ботев Пловдив в дербито от 18-ия кръг на efbet Лига.

"Сините" изиграха един от най-силните си мачове от началото на сезона и успехът им можеше да бъде по-изразителен. Резултатът на "Герена" откри Гьоко Зайков още  в 6-ата минута.

Националът на Северна Македония беше точен след центриране на Радослав Цонев от фаул. После Левски създаде още добри положения за гол, почти не позволи да има опасности пред Николай Михайлов и логично стигна до второ попадение, дело на Борислав Цонев в 80-ата минута.

Лошата новина за Станимир Стоилов е, че Радослав Цонев получи жълт картон и ще пропусне последния мач за календарната година. Той е гостуване на Берое в Стара Загора. В следващия кръг пък Ботев посреща Царско село.

Освен това Левски записа пети пореден мач в първенството без допуснат гол и се изкачи до 6-то място с 25 точки, но може да бъде изместен, ако утре Локомотив Пловдив победи Славия в София. "Канарчетата" остават на 4-та позиция с 29 пункта.

Голът на  Гьоко Зайков бе първата по-сериозна възможонст в мача. Ситуацията се разви след фаул на Виктор Генев срещу Марин Петков до дясната странична линия в близост до наказателното поле.

Зад топката застана Радослав Цонев, който центрира добре към далечната греда. Там Дилан Мертенс бе надскочен от Гьоко Зайков, който с глава прати топката в далечния ъгъл на Георги Аргилашки – 1:0. Това бе първи гол със синята фланелка за северномакедонския защитник.

След попадението "сините" оказаха домакински натиск и три минути след попадението на Зайков, Билал Бари влезе отляво в наказателното поле и пусна топката към включилия се Марин Петков, но ударът на юношата на тима мина високо над вратата.

В 16-ата минута Иван Горанов центрира добре от левия фланг. В наказателното поле бранителите на "жълто-черните" не се намесиха добре. Стигна се до удар на Билал Бари, който бе блокиран. Топката стигна до Петков, който също шутира, но отново защитник на гостите сложи карка си на пътя на топката. Къллбото стигна до Здравко Димитров, но той се засуети и топката бе избита.

Ботев отговори с удар от около 25 метра на Тодор Неделев, но Николай Михайлов спаси насочената към долния ляв ъгъл на вратата му топка.

Втората част започна със спасяване на Аргилашки след удар на Здравко Димитров. В 50-ата минута Па Конате бе изведен зад защитата, но прати топката покрай лявата греда на Михайлов.

В 53-ата минута Боби Цонев стреля от пряк свободен удар вдясно от вратата на гостите, но топката премина над напречната греда. При ответната атака Реда Рабей опита изстрел от 15-ина метра, а Михайлов изби в ъглов удар.

В 63-ата минута "сините" осъществиха бърза атака. Топката стигна до Здравко Димитров в наказателното поле и той стреля силно с левия крак, но Аргилашки спаси.

Петнайсетина минути преди края на редовното време Димитров и Горанов комбинираха добре на дясното крило, като вторият центрира остро. В наказателното поле обаче пръв до топката стигна Янсон, който изби.

В 80-ата минута Борислав Цонев удвои с удар от десетина метра, дошъл след повадане на Здравко Димитров.

Левски - Ботев Пловдив 2:0

Голмайстори: 1:0 Зайков (6), 2:0 Б. Цонев (80)

Левски: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Гьоко Зайков, Хосе Кордоба, Иван Горанов, Радослав Цонев (91-Г. Александров), Андриан Краев, Марин Петков (82-Галчев), Борислав Цонев (88-Костадинов), Здравко Димитров (88-А. Митков), Билал Бари
Треньор: Станимир Стоилов

Ботев: Георги Аргилашки, Па Конате, Виктор Генев (71-Ето'о), Дилан Мертенс, Маркиньос, Тодор Неделев, Емануел Току, Николай Минков (72-Бароа), Самюел Супрайен, Реда Рабей (72-Д. Тонев), Кевин Янсон
Треньор: Азрудин Валентич

София, ст.: "Георги Аспарухов"
Съдия: Валентин Железов
Жълти картони: Р. Цонев, Б. Цонев, Димитров (Левски); Минков, Янсон, Тонев (Ботев)