Спортният директор на Ювентус Дамиен Комоли е дисквалифициран до 31 март 2026 г., а Джорджо Киелини – до 27 февруари. Това са наказанията за ръководителите на Старата госпожа, като мерките влизат в сила от утре. Причината е държанието на двамата спрямо съдията Федерико ла Пена в сблъсъка Интер - Юве в събота. Комоли и Киелини опитаха да нападнат рефера на полувремето при загубата 2:3. Те бяха разгневени от решението за втори жълт картон на Пиер Калулу.

Но какво могат и не могат да правят членовете, които са засегнати от временна дисквалификация, както в този случай? Член 9 от Кодекса за спортно правосъдие на италианската федерация („Санкции за ръководители, членове и членове на клубове“) обяснява, че „ръководителите, членовете на клубове, членовете и нечленовете, които са отговорни за нарушение на Устава, Кодекса, федералните правила и всяка друга разпоредба, приложима за тях, дори и да не са вече членове, подлежат на наказание в зависимост от естеството и тежестта на извършените деяния, с временна забрана да извършват дейност в рамките на федерацията, с евентуално искане за разширяване на забраната в рамките на УЕФА и ФИФА, да заемат федерални длъжности и да представляват клубовете на федерално равнище, независимо от евентуалното трудово правоотношение“).

Лицата, засегнати от тази забрана, могат обаче да извършват административна дейност в рамките на своите клубове, както и да участват и представляват, включително с упражняване на правото си на глас, своя клуб в събранията на съответната лига по въпроси от имуществен характер, включени в дневния ред на събранието. 

В същия член 9 се посочва подробно: „Наказанието временна забрана включва във всеки случай: а) забрана да се представлява принадлежащия клуб в дейности, които са от значение за националната и международната спортна система; б) забрана да се участва в каквито и да било дейности на федералните органи; в) забрана за достъп до съблекалните и прилежащите помещения по време на футболни прояви или мачове, включително приятелски, в рамките на ФИГК, с евентуално искане за разширяване на обхвата в рамките на УЕФА и ФИФА; г) забрана за участие в срещи с членове или спортни агенти“.

С други думи, Комоли и Киелини ще трябва да се „откъснат“ от отбора. Ако трансферният прозорец беше отворен, но това не е важно, те дори не биха могли да участват в преговори, нито да подписват договори в случая на изпълнителния директор.