Манчестър Сити се възползва по най-добрия начин от шанса да се изкачи на върха във Висшата лига. „Гражданите“ разгромиха Уест Бромич Албиън на „Дъ Хоутърнс“ с 0:5 и задълбочиха кризата при „дроздовете“.

Футболистите на „небесносините“ решиха крайния изход още през първата част, когато имаха аванс от 4 попадения.

Илкай Гюндоган (6‘, 30‘), Жоао Кансело (20‘) и Рияд Марез (45+2') се разписаха преди почивката, а Стърлинг (57‘) оформи крайния резултат през второто полувреме.

Отборът, воден от Пеп Гуардиола, вече е в серия от 11 поредни победи във всички турнири, а последният път, в който "гражданите" не записаха успех, бе именно срещу днешния им съперник.

В средата на декември месец "дроздовете" изненадващо стигнаха до 1:1 на "Етихад".

От другата страна, игровата криза в УБА продължава и под ръководството на Сам Алърдайс. Опитният мениджър пое тима преди малко повече от месец, когато замени Славен Билич.

Албиън записва 5-о поредно тежко домакинско поражение, с разлика по-голяма от 3 гола.

С успеха "гражданите" събраха актив от 41 точки - с една повече от градския съперник Манчестър Юнайтед.

Уест Бромич Албиън пък остава в опасната зона с 11 пункта на незадоволителната предпоследна позиция.

Домакините започнаха срещата агресивно и можеха да поведат в резултата още преди да са изминали 120 секунди, но Едерсон се намеси блестящо.

В ответната атака „гражданите“ отговориха с удар на Фил Фоудън, който срещна страничния стълб.

Попадението за Манчестър Сити не закъсня и Гюндоган даде аванс на своя тим в 6-ата минута. Кансело намери добре германския национал на границата на наказателното поле, а той технично матира Сам Джонстън.

Натискът на гостите продължи, а в 20-ата минута Жоао Кансело прати топката в мрежата на Уест Бромич за втори път.

Първоначално страничният рефер сигнализира за засада, което повлия на поведението на „дроздовете“, но след преглед на ситуацията с ВАР голът бе зачетен.

Малко преди да измине половин час игра пред Робинсън се откри добра възможност, но изстрелът му мина на безопасно разстояние от вратата на Едерсон.

В 30-ата минута Гюндоган се разписа за втори път, с което уби интригата много преди края на мача.

Футболистите на Сам Алърдайс сбъркаха при изнасянето, което позволи на халфа на „небесносините“ да се озове на чиста позиция и без колебание направи резултата класически.

Кошмарът за „дроздовете“ стана още по-голям в добавеното време на първата част, когато и Рияд Марез прониза домакинския страж за 0:4.

5 минути след почивката Родри опита удар от дистанция, който се отби в горната греда.

Малко след това добро взаимодействие между Родри, Марез и Стърлинг завърши с гол на последния. Англичанинът се оказа непокрит в непосредствена близост и на опразнената врата нямаше как да сбърка.

Логично „гражданите“ свалиха темпото на игра, по-рядко създаваха опасности пред Сам Джонстън и резултатът се запази непроменен до края на двубоя.

УБА – Манчестър Сити 0:5

0:1 – Гюндоган 6‘

0:2 – Кансело 20‘

0:3 – Гюндоган 30‘

0:4 – Марез 45+2'

0:5 – Стърлинг 57‘

Уест Бромич Албиън: Джонстън, Фърлонг, Аджай, О`Шей, Гибс, Ливърмор, Сойърс Снодграс (Филипс – 59‘), Перейра, Ахерн-Грант (Робсън-Кану – 64‘), Робинсън (Бартли – 46‘)

Манчестър Сити: Едерсон, Кансело, Стоунс, Диаш, Зинченко, Родри, Гюндоган (Лапорт – 52‘), Силва (Жезус – 61‘), Стърлинг, Марез, Фоудън (Торес – 52‘)