153-тото римско дерби между Лацио и Рома даде началото на 18-ия кръг на Серия „А“.

От него „орлите“ излязоха като краен победител след класически успех с 3:0 на „Стадио Олимпико“. За пръв път в историята на съперничеството митичният стадион остана без публика за Дерби дела Капитале.

Символичните домакини изчакаха своите моменти и още преди почивката имаха аванс от два гола.

Кошмарна грешна позволи на Имобиле (14‘) да открие резултата, а Луис Алберто (23‘) удвои аванса с добре насочен удар. През втората част "небесносините" наложиха тотална доминация над съперника си и логично стигнаха до класика – Луис Алберто (67‘).

Лацио записва трети пореден успех в Калчото – нещо, което се случва за пръв път през настоящия сезон.

Рома пък влезе в срещата в серия от 4 мача без поражение, като в последния стигнаха до зрелищно реми с Интер (2:2).

Двата тима не се победиха през миналия сезон, завършвайки на два пъти наравно 1:1.

С успеха отборът, воден от Симоне Индзаги, събра актив от 31 точки, което му отрежда седмата позиция.

От другата страна, „вълците“ пропуснаха да скъсят дистанцията до върха и остават с 34 пункта на третото място.

Двубоят започна на бързи обороти, като символичните гости бяха по-активни от своя опонент в началните моменти.

Въпреки това първият удар в мача дойде на сметката на Лацио в 8-ата минута. Голмайсторът на тима – Чиро Имобиле, получи извеждащ пас по левия фланг, навлезе в наказателното поле и стреля, но ударът му се оказа твърде слаб, за да затрудни Пау Лопес.

Малко преди да измине четвърт час игра Ибанес допусна кошмарна грешка в защита, от която "небесносините" се възползваха.

Бразилският бранител действа неразчетено в собственото си наказателно поле и топката се озова в Имобиле, който от чиста позиция трудно можеше да сбърка – 1:0.

Домакините се възползваха от моментния си възход и нанесоха втори удар в средата на първата част. Пробойната в защитата на „вълците“ отново дойде през Ибанес, който този път бе надигран от Мануел Ладзари.

Италианецът намери непокрития Луис Алберето, а той с добре насочен изстрел в долния десен ъгъл на вратата удвои аванса на „римските орли“.

Преди головия пас останаха съмнения, че топката е срещнала ръката на Ладзари. От Рома изявиха претенции, но след разглеждане на ситуацията, попадението бе зачетено.

В следващите минути „вълците“ се опитаха да притиснат съперника, но футболистите на Пауло Фонсека така и не успяха да създадат нещо по-опасно пред Хосе Рейна.

10 минути след почивката Имобиле изпробва рефлекса на Лопес от далечено разстояние, но испанският страж внимаваше и безпроблемно улови кълбото.

Малко след това в рамките на 4 минути вратарят на „вълците“ трябваше намесва на 3 пъти. Милинкович-Савич, Кайседо и отново капитанът на "небесносините" отправиха изстрели към противниковата врата, но опитите им не бяха увенчани с успех.

В 67-ата минута с второто си попадение Луис Алберто окончателно уби интригата. Офанзивният испанец получи топката на дъгата на пеналтерията и с техничен удар направи Пау Лопес безпомощен за трети път.

Предвид резултата, мачът се доиграваше и логично темпото на игра спадна.

Все пак 5 минути преди редовните 90 Джеко можеше да отбележи почетно попадение, но Рейна се намеси блестящо и изби в ъглов удар.

До края на срещата един от героите за Лацио днес - Луис Алберто се опита да оформи своя хеттрик, но без успех.

Лацио – Рома 3:0

1:0 – Имобиле 14‘

2:0 – Алберто 23‘

3:0 – Алберто 67‘

Лацио: Рейна, Фелипе (Патрик – 69‘), Ачерби, Раду (Хут – 83‘), Ладзари, Милинкович-Савич, Лейва (Ескаланте – 65‘), Алберто, Марушич, Кайседо (Акпа-Акпро – 65‘), Имобиле (Мурики – 83‘)

Рома: Лопес, Манчини (Майорал – 71‘), Смолинг, Ибанес, Карсдорп, Вияр (Кристанте – 60‘), Верету (Педро – 46‘), Спинацола (Перес – 71‘), Пелегрини, Мхитарян, Джеко