Интер се класира за четвъртфиналите на Лига Европа, след като надигра с 2:0 испанския Хетафе на ст. “Фелтинс Арена” в Гелзенкирхен. Победителят бе определен в един мач заради прекъсването на турнира, вследствие на пандемията от коронавирус, a двубоят бе на неутрален терен.

Ромелу Лукаку даде аванс на “нерадзурите” в 33-та минута, а в 75-та Хорхе Молина изпусна дузпа за Хетафе. В 83-та минута резервата Кристиан Ериксен реши всичко с втори гол, минути след като се появи на терена.

Така Интер продължава битката за трофея, а следващият съперник пред тима ще бъде победителят от сблъсъка Байер Леверкузен - Глазгоу Рейнджърс. Двубоят на “Бай Арена” е утре, а германците спечелиха първата среща с 3:1. Четвъртфиналите в Лига Европа са на 10 и 11 август.

Испанците започнаха много силно срещата и ще във втората минута Самир Ханданович трябваше да спасява опасен удар с глава на Неманя Максимович. По-активната игра на Хетафе продължи и в 18-та минута Хайме Мата също изскочи на стрелкова позиция. Нападателят получи с гръб към вратата, опита да се обърне и да стреля, но ударът му бе блокиран.

Постепенно Интер изравни играта и пое контрола. В 25-та минута Лаутаро Мартинес пробва рефлексите на Давид Сория, който се справи добре. Малко след това аржентинецът пак пробва късмета си, но отново не постигна целта си.

Така се стигна до 33-та минута, когато Бастони пусна перфектен далечен пас към Ромелу Лукаку. Белгиецът използва физиката си, за да запази топката под напора на защитник и с премерен удар по диагонала направи 1:0. Това бе 30-ти гол на Лукаку във всички турнири този сезон, с което стана четвъртият футболист на Интер, постигнал това след Роналдо (34 през 1998 г.), Диего Милито (30 през 2010) и Самуел Ето’о (37 през 2011). Отделно Лукаку се разписа за осми пореден мач в Лига Европа, като вкара и в двата срещу Лудогорец в предишната фаза.

Второто полувреме започна с прекрасен удар на Данило Д’Амброзио, който можеше да реши всичко. Защитникът изпрати топката със странична ножица към далечния ъгъл, но Давид Сория успя да избие. При добавката пък Диего Годин не успя да вкара от малък ъгъл.

Постепенно Хетафе натисна и в 67-та минута Ханданович отрази хубав удар на Мата с глава. Интер предимно се бранеше, а при едно центриране в 72-та минута Диего Годин сгреши почти фатално. Уругваецът игра с ръка в наказателното си поле и след минути на справки с ВАР главният рефер посочи бялата точка. Опитният Хорхе Молина се нагърби да изпълни, но силният му удар мина покрай гредата.

Малко след това Ромелу Лукаку пропусна да реши всичко. Барела проби по дясното крило и намери белгиеца почти сам фронтално срещу вратата. Лукаку обаче нацели нескопосано топката и пропусна. В 83-та минута резервата Кристиан Ериксен показа как се вкарва на празна врата. Датчанинът влезе две минути по-рано на терена и се възползва от лошо изчистване на топката от Джене след центриране отдясно. Кълбото бе заложено на Ериксен, който с левия крак вкара за 2:0.

До края испанците опитаха да върнат един от головете, но вместо това в 90-та минута Интер можеше да вкара трети гол. Алексис Санчес се възползва от грешка на Хетафе при изнасянето, изскочи сам срещу Сория и опита да копне топката над него, но изпълнението му бе неточно.

Интер - Хетафе 2:0
1:0 Ромелу Лукаку 33’
2:0 Кристиан Ериксен 83’

Интер: Ханданович, Годин, Де Врай, Бастони, Барела, Галярдини, Д’Амброзио (84 - Бираги), Йънг, Брозович (81 - Ериксен), Мартинес (70 - Санчес), Лукаку

Хетафе: Сория, Оливера (88 - Портийо), Ечейта, Джене, Суарес, Максимович (56 - Анхел), Тимор, Арамбари (89 - Пералес), Ниом (69 - Хейсон), Кукурела, Мата (69 - Молина)