Уелс и Швейцария завършиха 1:1 във втория мач от Група А на Европейското първенство по футбол. На олимпийския стадион в Баку, Азербайджан “кръстоносците" създадоха доста положения пред вратата на противника, но реализираха само веднъж.

Бреел Емболо реализира за тима на Владимир Петкович в 49-та минута. Уелс обаче изравни в 74-та, когато Кийфър Мур реализира за 1:1 след превъзходен удар с глава. Така двата отбора поделиха точките и към момента поделят 2-то място в Група А, където лидер е Италия след вчерашното 3:0 над Турция. В следващия си мач Уелс среща Турция в Баку, докато Швейцария гостува на стадион “Олимпико” в Рим на Италия.

Вижте развоя на мача по минути тук

Първото полувреме започна равностойно, а първият голям шанс бе за уелсците. Даниел Джеймс проби по лявото крило и центрира по прекрасен начин в наказателното поле, където снажният Кийфър Мур насочи страхотно топката с глава към далечния ъгъл. Ян Зомер обаче показа блестящ рефлекс и отрази.
Отговорът на “кръстоносците” бе светкавичен и пет минути по-късно Фабиан Шер пропусна да даде аванс за тима си. Защитникът засече с пета центриране от ъглов удар, но и Дани Уорд показа невероятен рефлекс и спаси.

Постепенно швейцарците поеха контрола върху срещата и започнаха да опитват все повече удари. Харис Сеферович и Гранит Джака обаче не успяха да покажат точен завършващ удар. В 27-та минута именно Сеферович бе на сантиметри от гола, след като стреля фалцово по диагонала, а Дани Уорд само изгледа как топката минава в близост до вратата зад него.

В добавеното време на първото полувреме Сеферович направи нов пропуск. Бреел Емболо запази една топката в наказателното поле на Уелс и успя да я подаде към Сеферович. Нападателят на Бенфика обаче стреля изключително неточно от чиста позиция.

Второто полувреме започна с ново сериозно положение пред вратата на Уелс. Бреел Емболо се пребори с двамата централни защитници на островитяните и фронтално срещу вратата стреля от границата на наказателното поле. Дани Уорд успя да избие топката в ъглов удар, но при последвалото изпълнение Швейцария поведе.

В 49-та минута Джердан Шакири центрира добре от корнера, а Емболо бе изпуснат от Конър Робъртс и с глава реализира за 1:0. В следващата атака Емболо бе в основата на още един шанс за тима си. Нападателят на Борусия Мьонхенгладбах намери в наказателното поле на противника Кевин Мбабу, чийто удар мина покрай вратата.

Уелс реагира на допуснатия гол и в 61-та минута Бен Дейвис стреля от границата на наказателното поле, топката се отклони в тялото на Аканджи и мина над вратата. Напоритостта на “драконите” обаче даде резултат в 74-та минута. След късно изпълнение на ъглов удар Моръл центрира в наказателното поле, където Кийфър Мур се извиси и с глава забоде топката в обратния ъгъл - 1:1.

Двата отбора опитаха да изтръгнат победата до края. По-близо бяха швейцарците, чийто гол в 85-та минута бе отменен. Появилият се секунди по-рано на терена Марио Гавранович забоде топката под гредата с удар с левия крак. Нападателят обаче бе в положение на засада, а ВАР помрачи радостта на швейцарците. До края "кръстоносците" натиснаха, защитата на "драконите" издържа.

Уелс - Швейцария 1:1
0:1 Бреел Емболо 49'
1:1 Кийфър Мур 74'

Уелс: Уорд, Дейвис, Родън, Робъртс, Мефъм, Алън, Рамзи (90 - Ампаду), Моръл, Джеймс (75 -  Брукс), Бейл, Мур

Швейцария: Зомер, Елведи, Шер, Аканджи, Мбабу, Родригес, Фройлер, Джака, Шакири (65 - Закария), Емболо, Сеферович (84 - Гавранович)