Англия победи Чехия с 1:0 в заключителна тактическа среща от група "D" на Евро 2020, играна на стадион "Уембли".

Възпитаниците на Гарет Саутгейт започнаха много надъхано и Рахим Стърлинг рано-рано уцели гредата, но малко по-късно се реваншира и откри резултата. Чехите имаха нужда от близо половин час, за да напипат ритъма си и успяха да поизравнят играта, но не и резултата.

След почивката и двата отбора видимо свалиха оборотите, очевидно правейки тънки сметки за потока си в елиминационната фаза. Англия спечели групата със 7 точки и чака втория от група F, който може да бъде Франция, Германия (на тази позиция в момента), Португалия или Унгария. Чехия е трети (заради успеха на Хърватия с 3:1 над Шотландия) с 4 пункта и ще има по-приемлив противник на хартия.

Как се разви срещата по минути вижте тук!

Двубоят стартира на високи обороти и след само 109 секунди гредата спаси чехите. Рахим Стърлинг беше изведен сам срещу вратаря Вацлик и го прехвърли по много класен начин, но топката се отби в десния страничен стълб.

Последваха неточни удари с глава на Джон Стоунс и Хари Кейн, които подготвиха почвата с дисбалансирането на чешката отбрана. В 12-ата минута Англия заслужено откри резултата след многоходова акция. Джак Грийлиш центрира много меко почти от аутлинията към далечната греда, където Рахим Стърлинг засече с глава.

В средата на първото полувреме Хари Кейн най-после отправи първия си точен удар в турнир, но остана много разочарован. Той излезе сам срещу Томаш Вацлик, но вратарят спаси с една ръка. Малко след това и чехите показаха зъби за първи път в мача, но Джордан Пикфорд отрази тупалката на Томаш Холеш.

Десетина минути преди почивката Якуб Янкто беше изпреварен при опит да бие акробатично, а след това кълбото профуча опасно покрай лявата греда при силния изстрел на Томаш Сучек.

Англия започна по-добре и второто полувреме, макар да не можеше да създаде нищо интересно пред вратата на своя опонент. Хари Кейн получи в наказателното поле, но се подхлъзна в най-неподходящия момент.

В играта на чехите нямаше абсолютно никакъв импулс и те дори не се опитваха да нападат вратата на "Трите лъва". Хари Магуайър имаше претенции за дузпа в средата на второто полувреме, но реферът подмина ситуацията.

Ритъмът и качеството на играта бяха спаднали толкова драстично, че към края мачът приличаше повече на приятелски, отколкото на решаващ за крайното класиране на група на голям форум.

В 86-ата минута Джордан Хендерсън вкара топката във вратата на чехите, но правилно беше маркирана явната засада. В добавеното време на мача Крал шутира неточно.

Чехия - Англия 0:1

0:1 Рахим Стърлинг - 12'

Чехия: Вацлик, Куфал, Челустка, Калаш, Борил, Дарида (Крал - 65'), Холеш (Видра - 84'), Масопуст (Хложек - 65'), Янкто (Шевчик - 46'), Сучек, Шик (Пекхарт - 75')

Англия: Пикфорд, Магуайър, Стоунс (Мингс - 79'), Уокър, Шоу, Филипс, Райс (Хендерсън - 46'), Сака (Санчо - 84'), Грийлиш (Белингам - 68'), Стърлинг (Рашфорд - 67'), Кейн