Португалия спечели с лекота гостуването си на Чехия с 4:0 в мач от Втора група на Лига А в турнира Лига на нациите. Иберийците бяха далеч по-добрият отбор на “Фортуна Арена” в Прага, а големият герой бе повече от изненадващ. Диого Далот (33, 52) вкара два гола, а веднъж се разписа и съотборникът му в Манчестър Юнайтед Бруно Фернандеш (45). Нападателят на Ливърпил Диого Жота (83) довърши чехите.

Голямата звезда на португалците Кристиано Роналдо пропусна няколко изгодни положения, а в 13-та минута получи тежък удар от вратаря на домакините Томаш Вацлик, след който остана с разбит нос. Въпреки това CR7 довърши мача, а в края на първото полувреме “изработи” дузпа за Чехия, пропусната от Патрик Шик.

С този успех Португалия се изкачи на върха в класирането с актив от 10 точки, възползвайки се по най-добрия начин от загубата на Испания с 1:2 у дома от Швейцария. Испанците имат 8 точки, Швейцария е с 6, а Чехия с 4. Във вторник от 21:45 ч. Португалия посреща Испания в директен сблъсък за първата позиция, а Швейцария е домакин на Чехия по същото време.

Португалия пое контрола върху срещата, като Бернардо Силва и Бруно Фернандеш диктуваха темпото. В 13-та минута Кристиано Роналдо изскочи зад защитата на домакините, а вратарят Томаш Вацлик се стовари върху лицето на нападателя. Роналдо дълго време получаваше лекарска помощ, но в крайна сметка продължи.

В 31-та минута Чехия пропусна страхотен шанс да поведе в резултата, след като Цоуфал центрира от дясното крило, а Барак бе оставен сам пред вратата, но прати топката с глава покрай нея.

В ответната атака Португалия реализира. След центриране от дясното крило Роналдо не успя да засече топката на метри от вратата. Атаката обаче продължи и Леао намери около точката на дузпата Диого Далот, който с лекота вкара за 1:0. В добавеното време на първата част Марио Руи центрира от лявото крило, а Бруно Фернандеш нямаше как да сбърка пред опразнената врата - 2:0.

Това обаче не бе всичко за полувремето. Дълбоко в добавеното време Роналдо игра с ръка в наказателното си поле и реферът се възползва от ВАР, за да посочи бялата точка. Патрик Шик обаче не улучи вратата при изпълнението от отсъдената дузпа.

Гостите решиха всичко в 52-та минута, когато Далот получи много пространство пред наказателното поле на противника и с хубаво насочен удар с левия си крак вкара втория си гол за вечерта и трети за португалците.

До края гостите контролираха събитията, а Роналдо търсеше с всички сили гола. В 82-та минута Кристиано стреля с глава след центриране от ъглов удар, но се получи нещо като подаване, защото на далечната греда дебнеше Диого Жота. Нападателят на Ливърпул с лекота реализира за 4:0.

Чехия - Португалия 0:4
0:1 Диого Далот 33’
0:2 Бруно Фернандеш 45+2’
0:3 Диого Далот 52’
0:4 Диого Жота 82

Чехия: Вацлик, Зима, Брабец (22 - Кудела), Йемелка, Цоуфал, Соучек (77 - Кухта), Крал, Зелени (63 - Вълканова), Барак (63 - Шевчик), Холошек (63 - Черни), Шик

Португалия: Диого Коща, Руи, Данило (83 - Жоао Марио), Диаш, Далот, Невеш, Карвальо (77 - Палиня), Фернандеш (77 - Нунеш), Леао (67 - Жота), Бернардо (67 - Орта), Роналдо