Баскетболистите на Маями стигнаха до големия финал в НБА, след  като затвориха серията срещу Бостън след 125:113, за да я спечелят с 4-2 победи. Успехът бе напълно заслужен в този великолепен сезон за организацията.

Силна последна четвърт помогна на Горещите да се върнат в битката за титлата за първи път от 2014-а и да се изправят срещу фаворита ЛА Лейкърс. Първият двубой от финалната серия ще се състои в четвъртък от 4:00 часа сутринта българско време.

В първите 3 части Маями водеше през повечето време, но Детелините останаха близо, като в началото на последния период направиха серия от 10:2 и поведоха с 96:90 9 минути преди края. И тогава дойдоха решаващите минути.

Горещите затегнаха защитата си, бързо изравниха, а след това и решиха всичко правейки в тези минути серия от 26:6, за да поведат със 116:102 и до края мачът просто се доиграваше.

Бам Адебайо поведе отбора си с фантастичните 32 точки, 14 борби и 5 асистенции, Джими Бътлър добави 22 точки, Тайлър Хироу вкара 19 от пейката, а ветеранът Андре Игуодала наниза рекордните си през сезон 15, като успя във всичките си 5 стрелби от игра.

Джейлън Браун вкара 26 точки, Джейсън Тейтъм добави 24, но стрелбата му от игра бе едва 9 от 26. Липсата на качествен център се видя сериозно, след като във важните моменти Маями изигра много по-добре своите нападения. Горещите успяха в отличните 56% от стрелбата си от игра, като от тройката бяха 13 от 27 или 48%.