Канадецът Денис Шаповалов постигна най-голямата изненада от началото на Аустрелиън Оупън, след като победи световния номер 3 Александър Зверев с 6-3, 7-6(5), 6-3 в мач от четвъртия кръг на турнира. Зверев бе определян за един от фаворитите за титлата в Мелбърн след страхотните резултати през последната половин година, но днес бе далеч от най-доброто си представяне и не оказа почти никаква съпротива на 22-годишния Шаповалов.

Един пробив бе достатъчен на 14-ия поставен в схемата, за да спечели първия и третия сет, а във втората част след размяна на общо четири пробива се стигна до тайбрек, в който Шаповалов натрупа преднина от 5-1 и успя да се наложи със 7-5. Шаповалов реализира 35 печеливши удара и 37 непредизвикани грешки в срещата, продължила два часа и 21 минути.

По този начин Шаповалов достигна третия си четвъртфинал в турнири от Големия шлем, а там ще се изправи срещу шампиона от 2009 година Рафаел Надал.