Барселона излекува частично мъката от отпадането си в Шампионската лига, побеждавайки Валенсия с 2:1 в двубой от 32-ия кръг на испанската Ла Лига.

Домакините нанесоха първи удар на стадион "Ноу Камп" петнайсетина минути след началото, когато Луис Суарес откри след подаване на Филипе Коутиньо.

Бразилецът записа втората си асистенция в мача в началото на второто полувреме, центрирайки от корнер за гола с глава на Самюел Юмтити. Три минути преди края Дани Парехо вкара отсъдената за гостите дузпа и върна напрежението в мача.

Така Барселона събра 82 точки и дръпна с цели 14 пред втория в таблицата Атлетико Мадрид, който играе утре. Валенсия е трети с 65 пункта. За "блаугранас" това беше 39-и пореден мач без загуба в испанския елит, което е абсолютен рекорд.

Гостите започнаха много смело с изнесена напред линия, което принуждаваше лидера в таблицата да търси повече дълги подавания. Постепенно обаче момчетата на Ернесто Валверде взеха инициативата и шут на Жорди Алба отляво беше спасен от вратаря Нето.

Преди да изтече един час игра каталунците откриха резултата напълно заслужено. Сержи Роберто пусна за Филипе Коутиньо, който много хитро изведе Луис Суарес в наказателното поле и уругваецът реализира в близкия ъгъл с удар по земя.

Валенсия изобщо не се стресна и отново погледна напред. Гуедеш имаше две много добри възможности, но първо беше отказан от Тер Стеген, а след това шутира покрай левия страничен стълб.

В средата на първото полувреме тер Стеген направи груба грешка и подари топката на съперника. Родриго моментално стреля в обсега на вратата, но германецът поправи грешката си и спаси с ръка, след което получи помощ и от напречната греда.

До края на първото полувреме Лионел Меси отправи нехарактерни за него удари с глава, но и в двата случая не беше точен. Родриго отново пробва рефлекса на тер Стеген, като този път стражът на "блаугранас" спаси сравнително спокойно.

Малко след почивката гостите пропуснаха страхотна възможност да изравнят след бърза контраатака и грешка на Юмтити. Родриго получи на отлична позиция и преодоля вратаря, но Пике изчисти малко пред голлинията.

В следващата си атака Барса нанесе втори удар - Коутиньо центрира от корнер и Самюел Юмтити засече на близката греда, вкарвайки с глава в долния десен ъгъл.

Последваха още няколко опасни акции на каталунците, като на два пъти Лео Меси би право в обсега на Нето, а след това тупалката на Филипе Коутиньо профуча покрай целта. Страхотен удар от въздуха на Меси в средата на първата част премина покрай дясната сглобка.

Парехо стреля опасно, но в аут от пряк свободен удар, а на отсрещната врата Нето се намеси блестящо при ефектно изпълнение от въздуха на Андрес Иниеста. В 78-ата минута хубава солова акция на Меси завърши с удар в аут.

Близо пет минути преди края влезлият като резерва Осман Дембеле извърши нарушение срещу Дани Парехо и потърпевшият беше точен от бялата точка, въпреки сравнително добрата реакция на тер Стеген, уцелил ъгъла.

В 92-ата минута Денис Суарес изпорти невероятно положение и показа защо е твърда резерва. Лео Меси напредна отляво и сервира топката на крака на младия си съотборник, но халфът пропусна сам срещу вратаря.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/ITjUmB9hjXY" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Барселона - Валенсия 2:1

1:0 Луис Суарес - 15'

2:0 Самюел Юмтити - 51'

2:1 Дани Парехо - 87', дузпа

Барселона: Тер Стеген, Юмтити, Пике, Алба, Роберто (Семедо - 93'), Бускетс, Иниеста (Денис Суарес - 84'), Паулиньо, Коутиньо (Дембеле - 79'), Меси, Луис Суарес

Валенсия: Нето, Габриел, Гарай, Везо, Гая, Кондогбия, Парехо, Солер, Гуедеш (Перейра - 69'), Санти Мина (Вието - 71'), Родриго (Дзадза - 80')