Барселона разби Ейбар без проблеми с 3:0 в исторически двубой от 19-ия кръг на Ла Лига.

Луис Суарес откри резултата на стадион "Ноу Камп" в 19-ата минута след чудесно взаимодействие с Филипе Коутиньо, като двамата изиграха много силен мач.

Уругваецът сложи точка на спора преди изтичането на час игра с второто си попадение в срещата, но шест минути преди това бурните овации от трибуните бяха обрани от Лео Меси. Звездата на "блаугранас" получи от уругваеца и вкара своя гол №400 в първенството.

Така Барса събра 43 точки на върха и остана с пет повече от втория Атлетико Мадрид, но вече е с десет пункта повече от третия Севиля, който днес загуби визитата си в Билбао. Ейбар е 16-и с 22 пункта.

И двата отбора започнаха малко нервно, като гостите дори създадоха първата интересна атака, която обаче завърши без удар. Такъв нямаше и при прекрасния извеждаш пас на Лео Меси към Жорди Алба, като бекът не показа най-добрия контрол и остави в режим на изчакване Луис Суарес в малкия пеналт.

В 19-ата минута обаче нямаше прошка и именно уругвайският снайперист откри резултата. Той скри топката на защитата на гостите след двойни подавания с Филипе Коутиньо и от почти паднала позиция нанесе безпощаден удар в долния десен ъгъл.

Сержи Енрих надскочи Сержи Роберто и отправи много опасен удар с глава при първата добра възможност за Ейбар. Марк-Андре тер Стеген не помръдна и извади голям късмет, че кълбото мина покрай сглобката. Веднага след това Роберто се реваншира и на свой ред стреля с глава, но топката профуча покрай левия страничен стълб.

Към края на първата част реферът Мансано вбеси зрителите по трибуните, защото не отсъди дузпа за Барса при падане на Коутиньо в наказателното поле след контакт с Пеня. Защитникът хвана кариоката за ръката, но не последва сигнал.

Осем минути след почивката Лионел Меси удвои преднината на Барса, вкарвайки своя рекорден гол №400 в Ла Лига. Попадението беше изработено от Суарес и Коутиньо, които разиграха много добре за пореден път в мача. Всичко започна от уругваеца, който отне топката и малко след това я сервира на Меси, който пък завърши с кинжален диагонален изстрел.

Удар на Луис Суарес беше спасен, а малко след това каталунците създадоха приказна акция, която по чудо завърши без гол. Коутиньо пусна за уругваеца, който върна по фантастичен начин с петичка за Меси, но неговият удар беше спасен.

Малко преди изтичането на час игра Суарес ликвидира интригата с втория си гол в мача. Той получи от изпълнилия тъч Роберто и от малък ъгъл прониза Риесго с техничен удар с външен фалц с десния крак.

Де Блазис отправи удар към вратата на Барса, но Тер Стеген се намеси добре. Домакините контраатакуваха чрез Дембеле, чийто опит за подаване завърши в краката на защитник. До края Барса видимо пусна крака от газта и пазеше силите си.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/sd1IM08um-Q" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/cRPecqssyI8" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Барселона - Ейбар 3:0

1:0 Луис Суарес - 19'
2:0 Лионел Меси - 53'
3:0 Луис Суарес - 59'

Барселона: Тер Стеген, Ленгле, Пике, Роберто (Семедо - 83'), Алба, Бускетс (Видал - 66'), Артур (Дембеле - 72'), Ракитич, Коутиньо, Меси, Луис Суарес

Ейбар: Риесго, Бигас, Арбия, Анхел, Пеня, Диоп, Ескаланте (Кике - 77'), Жордан, Кукурел (Де Блазис - 64'), Ореяна, Енрих (Кардона - 83')