Барселона се поизпоти, но все пак победи Райо Валекано с 3:1 в среща от 27-ия кръг на испанската Ла Лига, играна на стадион "Ноу Камп".

Раул Де Томас изненадващо изведе "пчеличките" напред в резултата в средата на първото полувреме, но шест минути преди паузата Жерард Пике изравни с глава.

Дежурният голмайстор Лео Меси вкара отсъдената за нарушение срещу Нелсон Семедо дузпа малко след почивката и шампионите осъществиха пълен обрат. Голът на успокоението за "блаугранас" дойде чак в 82-ата минута, в която Луис Суарес сложи точка на спора.

Припомняме, че това е втори силен мач на Райо Валекано срещу Барса този сезон след паметната им среща през ноември, когато шампионите изоставаха с 1:2 до 87-ата минута, но стигнаха до много късен обрат.

Лидерът Барселона събра 63 точки и остана на седем пред преследвача Атлетико Мадрид. След шестата си поредна загуба Райо Валекано е предпоследен с 23 пункта.

Домакините стартираха доста мудно и позволиха на своя съперник да сътвори няколко опасни атаки. Де Томас правилно имаше претенции за задържане от Жерард Пике пред границата на малкия пеналт, но съдията Лопес замълча. Малко след това нападателят на Райо беше намерен с прекрасен дълъг пас на изгодна позиция, но не овладя добре.

Постепенно Барселона напипа ритъма си и опитваше акции както по фланговете, така и през средата. Капитанът Лео Меси влизаше в ролята на подавач и снабдяваше своите съотборници с хубави пасове. Нелсон Семедо имаше претенции за дузпа след контакт с Амат в наказателното поле, но не последва сигнал от рефера.

В средата на първото полувреме Семедо излъга вратаря и върна хитро за Суарес, но защитник на гостите изчисти. След това Димитриевски първо се справи с удар с глава на Меси, а след това улови спокойно при слабия шут на Коутиньо.

В 25-ата минута столичани сензационно откриха резултата чрез Раул Де Томас. Той надбяга двама бранители на Барса, успя да намери позиция за стрелба и забучи топката в долния десен ъгъл с плътен изстрел.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/XA6l4TmlWxA" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Барселона можеше да отговори малко след това, но ударът с глава на включилия се Жерард Пике мина покрай вратата на противника. В 39-ата минута обаче защитникът на Барса не сбърка и засече майсторски с глава центрирането на Лео Меси.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/hAag90hn8nE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Пет минути след почивката Нелсон Семедо падна в наказателното поле на Райо след контакт с Амат и съдията посочи бялата точка. Лео Меси застана зад топката и вкара без проблеми с удар по земя в долния десен ъгъл.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/d8xbmCjqSDc" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Не след дълго Барселона сътвори бърза атака през центъра, която се разгърна по левия фланг и Меси отправи завършващ удар с десния крак, но право в ръцете на вратаря. Двайсетина минути преди края на редовното време Меси стреля майсторски от пряк свободен удар, но Морено се върна пред голлинията и изчисти с глава.

В 82-ата минута дойде и голът на успокоението за Барса. Напористият Осман Дембеле получи по десния фланг и веднага намери Луис Суарес, който чукна хитро към влезлия малко преди това като смяна Иван Ракитич. Хърватинът не се полакоми и върна жеста на уругваеца, който вкара на празна врата.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/4mVNcs0470k" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Барселона - Райо Валекано 3:1

0:1 Раул Де Томас - 25'
1:1 Жерард Пике - 39'
2:1 Лионел Меси - 51'
3:1 Луис Суарес - 82'

Барселона: Тер Стеген, Юмтити, Пике, Алба, Семедо, Бускетс (Малком - 85'), Видал, Артур (Дембеле - 46'), Коутиньо (Ракитич - 80'), Меси, Суарес

Райо Валекано: Димитриевски, Амат (Посо - 64'), Галвес, Веласкес, Морено, Адвинкула, Имбула, Комесана, Бебе, Гарсия (Ембарба - 80'), Де Томас