Барселона започна сезона в испанската Ла Лига със загуба с 0:1 от Атлетик Билбао, в двубой игран на стадион "Сан Мамес". В главен герой на мача се превърна ветеранът на баските Ариц Адурис (89'), който няколко минути след като влезе в игра, донесе победата си след страхотно изпълнение на странична ножица в края на срещата.

Каталунците по традиция изиграха доста тежък мач срещу добре подредените домакини и дадоха жертва още в края на първото полувреме, когато Луис Суарес получи мускулна травма и бе заменен принудително. Барсa беше и без голямата си звезда Лионел Меси, който лекува контузия.

Футболистите на треньора Ернесто Валверде владееха повече топката и на два пъти нацелиха гредата, а през второто полувреме с пропуски се отличиха Антоан Гризман и Иван Ракитич.

Филипе Коутиньо пък изгледа срещата от трибуните, тъй като буквално минути преди двубоя стана ясно, че от Барса са се договорили с Байерн Мюнхен за даването под наем на бразилеца.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/frt_ToeF5hQ" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Двата отбора "се хванаха за гушите" веднага след първия съдийски сигнал, като първата опасност бе на сметката на домакините. В 7-ата минута Иняки Уилямс получи добро подаване, напредна опасно и шутира мощно към левия ъгъл. Марк-Андре тер Стеген обаче реагира блестящо и изби.

В 15-ата минута отново Уилямс притесни защитата на каталунците. Футболистът бе изведен отляво, надбяга Жерар Пике и отправи изстрел, който Тер Стеген пак успя да отрази по прекрасен начин.

Постепенно първоначалният домакински натиск спадна и двата отбора започнаха да разиграват в средата на терена, търсейки начини да дръпнат в резултата.

В 32-ата минута Луис Суарес нацели гредата след шокираща грешка в защитата на баските. Унай Лопес върна неразчетено към вратата по адрес на адаша си Симон. От това се възползва нападателят на каталунците, след като пресече подаването и мигновено шутира, но топката се удари в лявата греда. Веднага след това Суарес се хвана за лявата подбедрица и бе заменен принудително от Рафиня Алкантара.

В 36-ата минута Раул Гарсия получи неточно подаване около точката на дузпата. Футболистът се хвърли на шпагат и отправи изстрел, но топката попадна точно в ръцете на Тер Стеген.

В 44-ата минута каталунците нацелиха за втори път гредата. Рафиня опита късмета си с мощен диагонален снаряд. Топката летеще безпощадно към сглобката на вратата, но Уанай Симон успя да докосне кълбото, колкото то се отбие в напречната греда. Така първото полувреме завърши при нулево равенство.

В началото на втората част Усман Дембеле пусна добър пас към Рафиня, който от малък ъгъл се опита да преодолее вратаря Симон. Стражът на баските обаче успя да отклони топката в корнер.

В 54-ата минута Унай Лопес пробва късмета си с топовен изстрел в близост до дъгата на наказателното поле. За късмет на гостите от Барселона, топката мина над напречната греда.

Две минути по-късно Уилямс отново изправи защитата на каталунците на нокти с опасен пробив отдясно. Бързоногият футболист шутира от малък ъгъл, но топката нацели мрежата от външната страна.

В 70-ата минута каталунците пропуснаха златна възможност да поведат в резултата. Отбита топка стигна до Иван Ракитич в наказателното поле. Хърватинът отправи снаряд от удобна позиция, но топката мина над вратата.

В 79-ата минута Рафиня направи много добър индивидуален рейд и успя да се освободи на стрелкова позиция в наказателното поле. Футболистът шутира, но топката отново не намери целта.

В края на срещата домакините нокаутираха Барселона по шокиращ начин. Ариц Адурис засече центриране отдясно със страхотна странична ножица и донесе победата за отбора си.

Атлетик Билбао - Барселона 1:0

Голмайстор: Ариц Адурис (89')

Атлетик Билбао: Симон, Де Маркос (Сансет 66'), Юри, Капа, Йерай, Нунес, Р. Гарсия, Д. Гарсия, Лопес (Бенят 81'), Муниайн, Уилямс (Адурис 87')
Треньор: Гайска Гаритано

Барселона: Тер Стеген, Семедо, Пике, Ленгле, Алба, Роберто (Перес 76'), Аленя (Ракитич 46'), Де Йонг, Дембеле, Гризман, Суарес (Рафиня 37')
Треньор: Ернесто Валверде