Аякс и Байерн Мюнхен изиграха един от мачовете на годината, завършвайки 3:3 в двубой от група "Е" на Шампионската лига, игран на стадион "Йохан Кройф Арена".

Баварците откриха резултата чрез Роберт Левандовски в 13-ата минута, но полякът изпорти две чисти голови положения по-късно в мача.

Малко след изтичането на час игра Душан Тадич материализира натиска на своите, а в рамките на осем минути и двата отбора останаха с 10 души заради директни червени картони на Вьобер и Мюлер.

В 82-ата минута Тадич изведе Аякс напред в резултата от дузпа, но пет минути по-късно и Левандовски също беше точен от бялата точка. В последната минута на редовното време се стигна до нов пълен обрат, защото Коман беше безпощаден с диагоналния си шут.

Драмата обаче не беше приключила, защото дълбоко в добавеното време Аякс все пак успя да стигне заслужено до точката след гола на Талиафико. Така Байерн Мюнхен спечели групата с актив от 14 точки. Вторият Аякс също продължава напред, оставайки с 12 пункта.

Гостуващият отбор стигна до първо интересно положение само след една изиграна минута, но завършващият удар на Серж Гнабри профуча покрай дясната греда. По-късно отново той шутира слабо в ръцете на вратаря, вместо да потърси свой съотборник.

Като цяло заспалият гигант от Амстердам действаше по-активно, но не успя да стигне до нещо запомнящо се в първите десетина минути на срещата. За сметка на това пред Гнабри се откри още една интересна ситуация, но този път неговият плътен изстрел беше избит от Онана в корнер.

В 13-ата минута германският шампион откри резултата след колективна грешка на отбраната. Гнабри успя да подаде към оставения непокрит Роберт Левандовски и полякът беше точен с удар в близкия ъгъл.

Холандците не се смутиха и отвърнаха с натиск, който обаче завършваше с няколко блокирани удара, а веднъж Нойер улови спокойно силен удар от дистанция.

В средата на първата част Левандовски направи голям пропуск сам срещу вратаря, след като отново беше снабден от Гнабри. До края на полувремето и двата отбора се втурваха в предни позиции, но не стигаха до интересни положения.

В началото на второто полувреме Аякс обсади наказателното поле на баварския колос, но не успяваше да отправи опасен удар. Нерес пробва късмета си, но шутира високо над целта. Преди изтичането на час игра Нойер спаси опасен удар в долния си десен ъгъл.

Аякс все пак стори логичното в 61-ата минута, защото натискът все пак даде резултат. Ван де Беек получи отдясно в наказателното поле и отправи прострелно центриране, което позволи на Душан Тадич да вкара на празна врата.

В средата на второто полувреме Онана направи второ невероятно спасяване в мача срещу Левандовски. Този път полякът засече с глава след центриране на Франк Рибери, но стражът на Аякс реагира прекрасно.

В 67-ата минута Аякс остана с човек по-малко, защото Вьобер влезе брутално в краката на Леон Горецка и получи директен червен картон. Малко по-късно обаче и Байерн остана с 10 души, защото Мюлер беше изгонен с директен червен картон заради безумен ритник в главата на Талиафико.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/08bVPuhyJvY" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Аякс получи право да изпълни дузпа, когато Боатенг спъна влезлия като резерва Долберг в наказателното поле. Тадич пое отговорността и не остави никакви шансове на Нойер със снаряд в горния ляв ъгъл.

В 86-ата минута обаче реферът отсъди правилно дузпа и за баварците, след като Талиафико спъна Тиаго Алкантара в пеналта. Левандовски застана зад топката и вкара хладнокръвно в долния ляв ъгъл по земя.

В 90-ата минута Байерн нанесе трети удар по домакините, които тъкмо се втурваха в предни позиции. Грешка на защитата на Аякс позволи на Тиаго да пусне за Кингсли Коман, който завърши със страховит диагонален удар в десния ъгъл.

Драмата не беше приключила, защото в 95-ата минута амстердамци отново изравниха след щастлив рикошет в защитник на Байерн. Топката стигна о влезлия като резерва Хунтелаар, който подаде към Талиафико и в опита си да изчисти Никлас Зюле си вкара автогол. Първоначално голът беше записан именно като автогол на германеца, а по-късно Талиафико беше обявен за голмайстор.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/7CmDgoiRZLg" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/ov97sic9A9w" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/G3ZrGMRDzMs" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Аякс - Байерн Мюнхен 3:3

0:1 Роберт Левандовски - 13'
1:1 Душан Тадич - 61'
2:1 Душан Тадич - 82', дузпа
2:2 Роберт Левандовски - 87', дузпа
2:3 Кингсли Коман - 90'
3:3 Николас Талиафико - 95'