Борусия Дортмунд победи ПСЖ с 2:1 в първа осминафинална среща на Шампионската лига, която се игра на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Двата тима изиграха много скучно първо полувреме, в което парижани дори нямаха нито един точен удар. След паузата обаче темпото се вдигна.

Ерлинг Халанд откри резултата след добавка отблизо, но Неймар изравни четвърт час преди края на редовното време след акция на Мбапе. Реакцията на Борусия беше светкавична и отново Халанд попадна в прегръдките на своите след свиреп снаряд.

Реваншът между двата отбора е на 11 март в Париж.

Гостите направиха малко по-добър старт в сравнително спокойното начало, в което липсваше какъвто и да е домакински натиск, а Борусия изглеждаше прекалено респектиран от индивидуалната класа на своя противник.

Тъкмо бяха изминали десет минути игра, когато Неймар застана зад топката при пряк свободен удар, но кълбото профуча покрай десния страничен стълб. Дортмунд най-после сътвори нещо съществено чрез страхотен пробив на Джейдън Санчо, но стрелбата му беше под всякаква критика.

Последва доста скучен период, в който и двата отбора нямаха опасни атаки, наблягайки на доста подавания в средата на терена. Летаргията беше нарушена от нахлуването на Ерлинг Халанд и последвалия снаряд, който обаче попадна във външната част на мрежата.

Малко след почивката Ашраф Хакими получи отдясно и навлезе в пеналта, но центрирането му беше пресечено. Последва ново затишие, при което двата отбора направиха куп нарушения, а Аксел Витсел изкара жълти картони на Гай и Неймар.

Едва в средата на второто полувреме ПСЖ отправи и първия си точен удар в мача. Килиан Мбапе беше изведен в наказателното поле и шутира по диагонала от въздуха, но право в ръцете на Бюрки. Минута след това последва нов снаряд на Мбапе, но вратарят на Борусия отново се намеси.

В 69-ата минута Борусия Дортмунд откри резултата след хубава многоходова атака. Ерлинг Халанд зае най-добра позиция при блокирания удар на Герейро и вкара отблизо на близката греда.

Шест минути след това Неймар изравни резултата след страхотен пробив и подаване на Килиан Мбапе, който преодоля съпротивата на Загаду и за бразилеца остана лесната задача да прати кълбото в мрежата.

Реакцията на Борусия обаче светкавична и в 77-ата минута Ерлинг Халанд отново върна преднината на своя отбор. Той получи пас от влезлия като резерва Джио Рейна и препарира Навас с мощен снаряд с левия крак.

Неймар също можеше да вкара втория си гол в мача, но стреля неточно отблизо след нова класна акция на Мбапе. На отсрещната врата Хакими изпорти златен шанс за германския клуб при последната интересна ситуация. Жълтият картон на Марко Верати в края пък го лиши от участие в ответната среща.

Борусия Дортмунд - ПСЖ 2:1

1:0 Ерлинг Халанд - 69'
1:1 Неймар - 75'
2:1 Ерлинг Халанд - 77'

Борусия Дортмунд: Бюрки, Хумелс, Загаду, Пишчек, Хакими, Герейро, Витсел, Джан, Азар (Рейна - 68'), Санчо (Шмелцер - 90'), Халанд

ПСЖ: Навас, Силва, Кимпембе, Мюние, Курзава, Маркиньос, Гай, Верати, Ди Мария (Сарабия - 77'), Неймар, Мбапе