Магически миг на Оливие Жиру в 49-та минута и гол от резервната скамейка на Алваро Мората класираха Челси за финала в турнира за Купата на Футболната асоциация на Англия. Тимът на Антонио Конте ще играе за втора поредна година в мача за трофея, след като победи с 2:0 Саутхемптън.

“Светците” се държаха прилично на “Уембли” и имаха своите шансове, но само 29 секунди след подновяването на играта през второто полувреме видяха един от головете на сезона. Оливие Жиру навърза четирима защитници на южняците и отблизо реализира за 1:0. Мората пък направи 2:0 в 82-та минута, след като секунди по-рано замени именно Жиру. Така Челси ще спори срещу Манчестър Юнайтед за ФА Къп, а финалът на “Уембли” на 19 май.

Челси започна силно срещата и още в 4-та минута силен удар на Еден Азар мина над гредата. Малко след това “сините” направиха бърза контраатака, при която Азар намери в наказателното поле Вилиан. Бразилецът си спря топката, нагласи я на левия си крак и отправи удар, който спря в напречната греда.

Хората на Конте владееха инициативата, но “светците” се бяха прибрали много добре в своята половина и не допуснаха сериозни опасности пред вратата си. Все пак Азар и Жиру имаха своите шансове, но не успяха да отправят добри удари.

Втората част започна мълниеносно за Челси. След само 29 секунди игра Фабрегас намери с далечно подаване Азар, който укроти топката и я чукна към Оливие Жиру. После феновете на “Уембли” станаха свидетели на един от головете на сезона. Французинът с лекота преодоля 4-ма защитници на Саутхемптън, след което отблизо чукна топката в мрежата - 1:0 за Челси. Минути по-късно Азар можеше да реши всичко, но ударът му мина на сантиметри от гредата.

Саутхемптън отговори с невероятен пропуск на Шейн Лонг. Чарли Остин пропусна много технично едно подаване към него и Лонг се озова сам срещу Уили Кабайеро. Лонг обаче не успя да вземе правилното решение и топката му избяга.

“Светците” имаха още положения да изравнят, но Нейтън Редмънд не успя да го направи. В 74-та минута пък гол на Чарли Остин бе отменен заради нарушение срещу Кабайеро.

Така се стигна до 82-та минута, когато Алваро Мората реши всичко. Испанецът бе заменил Жиру 86 секунди по-рано и бе намерен от сънародника си Сесар Аспиликуета с центриране отдясно. Мората надскочи пазача си и с глава направи 2:0.

До края имаше дъжд от положения. В 84-та минута Чарли Остин стреля по диагонала и нацели страничната греда. В ответната атака Мората бе изведен на стрелкова позиция, но не успя да вкара. Две минути по-късно испанецът направи нов пропуск и не успя да се отчете с дубъл.

Челси - Саутхемптън 2:0

1:0 Оливие Жиру 46’

2:0 Алваро Мората 82’

Челси: Кабайеро, Аспиликуета, Кейхил, Рюдигер, Моузес, Канте, Фабрегас (76 - Педро), Емерсон, Вилиан (64 - Бакайоко), Азар, Жиру (80 - Жиру)

Саутхемптън: Макарти, Седрик, Хут, Йошида, Беднарек (78 - Габиадини), Бертранд, Ромеу, Хойберг (63 - Тадич), Лемина, Остин, Лонг (63 - Редмънд)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/0XzlKgKB1i0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>