Ботев Пловдив продължава да бъде черна котка за ЦСКА през сезона! "Канарчетата" спечелиха с 2:0 дербито между двата отбора от 31-ия кръг на Първа лига, с което се върнаха на 4-то място в класирането.

"Червените" пропуснаха отлична възможност да съкратят изоставането си от лидера Лудогорец на едва две точки и титлата започва да се превръща във все по-голям мираж.

Вижте класирането в Първа лига

Феребори Доре откри резултата в 83-ата минута след фамозна асисенция на Тодор Неделев, а в продължението националът оформи крайното 2:0. Като цяло мачът не предложи зрелищата от 1/2-финалите за Купата, където Ботев отново се оказа краен победител след рядко виждана драма на реванша в София.

Домакините бяха без наказаните Филип Филипов и Антонио Вутов, които получиха червени картони по време на драматичния мач между двата отбора за Купата. Атаката поведе Феребори Доре, а Александър Тонев се завърна след вирусно заболяване.

Любо Пенев предприе вратарска рокада заради колебливите изяви на Витаутас Черниаускас и той беше сменен от хърватина Данте Стипица. Капитанът Николай Бодуров се завърна след наказание, Стойчо Атанасов получи шанс да стартира сблъсъка.

ЦСКА започна мача по-добре и още в самото начало създаде две опасни положения. Първо Тиаго Роадригес пусна пас във вратарското поле към Кристиан Малинов, който изненадващо се беше озовал на върха на атаката. Димитър Пиргов обаче с отлична намеса блокира национала. Малко по-късно Стойчо Атанасов се справи с Васил Шопов и отправи истински снаряд от дистанция. Но Даниел Кайзер внимаваше и изби топката, която летеше точно под горната греда.

После мачът се накъса, а в средата на полувремето от ЦСКА имаха претенции за дузпа за бутане срещу Али Соу, но такава не беше отсъдена. После Атанасов се опита да изненада Кайзер с центриране към вратата, но стражът внимаваше и изби. Ботев създаде първата си опасност в 37-ата минута, когато стигна до корнер, дошъл след спорен тъч.

При него Тодор Неделев центрира остро, Данте Стипица увисна и Пиргов засече с глава. Топката обаче премина на сантиметри от целта. Секунди след това защитникът отново беше под светлината на прожекторите, но в другото наказателно поле. Соу беше изведен на чиста позиция и точно преди да шутира, Пиргов го блокира.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=f9929af9b1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Домакините създадоха добра възможност в 56-ата минута. След хубава комбинация между  Неделев и появилият се на почивката Кристиан Добрев, националът намери Лъчезар Балтанов. Юношата на Левски стреля от движение, но покрай целта. После Ботев отново беше близо до гола. Феребори Доре засече с глава от чиста позиция, но Атанасов успя да избие.

ЦСКА отговори след час игра, когато Соу засече, но слабо и Кайзер улови без проблеми. В следващите минути "червените" имаха сериозно преимущество във владеенето на топката, но не създаваха опасности. Пловдивчани пък разчитаха на бързи контри, като най-деен беше 18-годишният Добрев, който раздвижи атаката по левия фланг и създаваше сериозни проблеми на Иван Турицов.

В 72-ата минута съдията Ивайло Стоянов пожали Малинов, който вече имаше жълт картон и беше извършил няколко фаула. Халфът игра с ръка, но не беше изгонен, което предизвика бурни протести от трибуните. Четвърт час преди края Неделев оправи хубав удар, но над вратата.

Така се стигна до 83-ата минута, когато Ботев поведе. Неделев с фантастичен дълъг пас изведе Доре. Нападателят направи за смях Нуно Томаш и с удар по земя матира Стипица за 1:0! В продължението Кайзер спаси шут на Соу, а при добавката току-що появилият се на терена Мартин Смоленски не успя да изравни.

И секунди преди края Неделев с шут по земя оформи крайното 2:0!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=989b313184" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ботев - ЦСКА 2:0

Голмайстор: 1:0 Доре (83), 2:0 Неделев (90)

Ботев: 22. Кайзер, 66. Еберт, 3. Пиргов, 5. Димитров, 24. Марин, 18. Терзиев, 17. Балтанов, 8. Неделев, 7. Тонев (46-Добрев), 16. В. Шопов (77-Карачанаков), 10. Доре (88-Апостолов)
Треньор: Николай Киров

ЦСКА: 1. Стипица, 2. Атанасов, 5. Бодуров, 24. Томаш, 19. Турицов, 15. Малинов, 16. Бикел (79-Пинто), 17. Енрике (90-Смоленски), 20. Тиаго (71-Джеси), 10. Евандро, 22. Соу
Треньор: Любо Пенев