Испания започна с очаквана, но трудна победа с 2:1 над Норвегия в Група F на европейските квалификации. “Ла Фурия” имаше пълно превъзходство в срещата, но стражът на Гостите Руне Ярстейн направи страхотен мач и пусна само два гола, един от които от дузпа.

Родриго Морено даде аванс на иберийците в 16-та минута, но в 65-та Джошуа Кинг изравни от дузпа. В 71-та Серхио Рамос донесе трите точки за Испания, също от бялата точка. Защитникът на Реал Мадрид изпълни за пореден път този сезон “Паненка”. Така испанците се изравниха на върха в класирането с тимовете на Швеция и Малта, които по-рано днес също потеглиха с 2:1, съответно над Румъния и Фарьорски острови. Във вторник селекцията на Луис Енрике гостува в Малта.

Испанците започнаха активно и още в 4-та минута Алваро Мората можеше да изведе тима си напред в резултата, но стреля неточно с глава. Все пак малко след това “Ла Фурия” поведе. В 16-та минута Жорди Алба проби по лявото крило и намери сам в наказателното поле Родриго Морено, който от чиста позиция нямаше как да сбърка и направи 1:0.

Малко след това нападателят на Валенсия бе близо до това да удвои, като стреля с пета след пас на Хесус Навас, но вратарят на гостите бе добре пласиран и спаси. След половин час игра и норвежците показаха класа, след като Хенриксен проби по дясното крило и центрира към Елиунуси, който не успя да реализира. Топката тръгна застрашително към Хенриксен, но Де Хеа не остави шансове на скандинавеца.

Малко след това Мората отново пробва късмета си след удар с глава, но Руне Ярстейн отново отрази. Нападателят на Атлетико Мадрид  стреля още веднъж, но този път топката мина встрани от вратата. До края на полувремето испанците пропуснаха още няколко добри положения, но нов гол така и не падна.

“Ла Фурия” бе по-активният отбор и след почивката, а първото по-сериозно положение се отдаде пред Серхио Рамос, чийто удар мина над гредата. И така изненадващо в 65-та минута Норвегия се върна в мача, след като изравни резултата. Скандинавците получиха спорна дузпа, след като Иниго Мартинес задържа в наказателно поле бившия нападател на Литекс Бьорн Йонсен. Джошуа Кинг застана зад бялата точка и хладнокръвно реализира за 1:1.

Малко по-късно Испания пак поведе…след нова дузпа. Алваро Мората бе намерен на скорост в наказателното поле на Норвегия, бутна си топката пред Ярстейн, след което бе фаулиран от вратаря на гостите. Серхио Рамос вкара без проблеми поредната “Паненка” от бялата точка и направи 2:1. В края на срещата Марко Асенсио пропиля с лекота нова възможност за тима си, след като бе оставен сам срещу Ярстейн, но взе много несериозно и копна топката над вратаря на Норвегия, но и над вратата.

Испания - Норвегия 2:1

1:0 Родриго Морено 16'

1:1 Джошуа Кинг 65’-д

2:1 Серхио Рамос 71’-д

Испания: Де Хеа, Навас, Рамос, Мартинес, Алба, Бускетс, Парехо (76 - Родри), Себайос (74 - Каналес), Асенсио, Родриго, Мората (89 - Мата)

Норвегия: Ярстейн, Алеесами, Айер, Нордвайт, Алабделауи, Йохансен (77 - Камара), Селнес, Хенриксен, Йодегор (56 - М. Елиунуси), Т. Елиунуси (55 - Йонсен), Кинг

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/pFtsmvhJ-jg" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>